- Recepta online
- Blog
- Bisocard. Co to za lek? Cena, recepta, dawkowanie
Bisocard. Co to za lek? Cena, recepta, dawkowanie
przez redakcja HaloMed
03.02.2025
![image](https://halomed.pl/storage/blogs/bisocard.jpg)
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Bisocard to lek, którego głównym zadaniem jest obniżenie ciśnienia. Na rynku lek ten dostępny jest w formie tabletek powlekanych. Najczęściej zapisuje go kardiolog, ponieważ Bisocard jest lekiem, który stosuje się przy chorobach serca. Substancją czynną lekarstwa jest fumaran bisoprololu, który blokuje wybiórczo receptory beta-adrenergiczne, które są obecne m.in. w sercu oraz naczyniach krwionośnych. Co jeszcze warto wiedzieć o tym leku?
Bisocard – co to za lek?
Bisocard to lek, który stosuje się przy niewydolności serca i w objawowej stabilnej niewydolności skurczowej. Na rynku dostępny jest w formie powlekanych tabletek w kilku dawkach: 2,5, 5 oraz 10 mg. Substancja czynna, jaką wykorzystuje się w leku to fumaran bisoprololu. Preparat ma zwolnić czynność serca oraz zmniejsza siłę jego skurczu. Dzięki temu obniża zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen. Najczęściej sięgają więc po niego kardiolodzy, przy takich chorobach jak np. dławica piersiowa czy niewydolność serca.
1 tabletka powlekana leku Bisocard zawiera:
1. Odpowiednio 2,5, 5 albo 10 mg fumaranu bisoprololu
2. Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan, talk, magnezu stearynian.
3. Skład otoczki: hypromeloza, makrogol 400, tytanu dwutlenek E 171
4. Tabletki powlekane 5 mg dodatkowo mają w składzie żelaza tlenek żółty (E 172)
5. Tabletki powlekane 10 mg dodatkowo mają w składzie: żelaza tlenek czerwony (E 172).
Lek Bisocard jest dostępny wyłącznie na receptę.
Bisocard – wskazanie do stosowania
Bisocard jest używany w takich przypadkach jak:
1. Stabilna, przewlekła niewydolność serca od umiarkowanej po ciężką
2. Nadciśnienie tętnicze
3. Dławica piersiowa
Oczywiście każdorazowo to lekarz zdecyduje o tym, czy w danym przypadku wprowadzenie tego leku jest wskazane. Decyzję podejmie na podstawie wywiadu z pacjentem oraz po przeprowadzeniu niezbędnych badań diagnostycznych.
Przeciwwskazania do stosowania leku
Niektórzy pacjenci, jak przy każdym innym leku, nie mogą stosować u siebie preparatu. Stany oraz choroby, które nie pozwalają na zastosowanie środka to między innymi:
1. Alergia lub nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku
2. Nadciśnienie
3. Ostra niewydolność serca
4. Wstrząs kardiogenny
5. Bradykardia
6. Ciężka obturacyjna choroba płuc
7. Nadciśnienie tętnicze
8. Astma oskrzelowa o ciężkim przebiegu
9. Nietolerancja glukozy, niedobór laktazy lub zespół nieprawidłowego wchłaniania glukozy-galaktozy (ze względu na zawartość laktozy w preparacie).
Każdorazowo to lekarz podejmie ostateczną decyzję o tym, czy dany preparat może być zastosowany u konkretnego pacjenta. W przypadku, kiedy zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy alergii, związane z przyjmowaniem leku, należy natychmiastowo zgłosić się do lekarza w celu odstawienia preparatu.
Dawkowanie Bisocardu
Dawkowanie leku zależy od wielu czynników – wieku pacjenta, jego stanu zdrowia, konkretnej przypadłości, na którą lekarz zamierza zapisać lek. Sposób dawkowania ustala indywidualnie lekarz – nie wolno na własną rękę zwiększać, zmniejszać bądź odstawiać leku. Tabletki należy przyjmować rano, przed posiłkiem lub w jego trakcie. Nie wolno ich również rozgryzać.
Skutki uboczne stosowania Bisocardu
Lek, który przyjmowany jest tak, jak zapisał to lekarz – nie musi dawać skutków ubocznych. Może jednak zdarzyć się tak, że wystąpią pewne działania niepożądane. Wyróżnia się wśród nich takie objawy jak:
1. Bradykardia
2. Niedociśnienie tętnicze
3. Hipoglikemia
Więcej informacji o tym, jakie mogą wystąpić skutki uboczne, znajduje się na ulotce, która dołączona jest do opakowania leku.
Bisocard – cena
Cena preparatu waha się w zależności od dawki oraz ilości tabletek w opakowaniu. Wpływ na cenę ma również fakt, gdzie zostanie zakupiony lek, bo cena może różnić się w zależności od apteki. Średnia cena za tabletki to od około 15 do nawet 60 złotych. Bisocard jest lekiem nierefundowanym, dlatego należy zapłacić za niego pełną kwotę.
-
Autor: S.L.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły