- Strona główna
- Blog
- Solpadeine. Co to za lek? Cena, recepta, dawka
Solpadeine. Co to za lek? Cena, recepta, dawka
przez redakcja HaloMed
25.11.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Solpadeine to lek, który stosowany jest przy przeziębieniu oraz grypie, a także przy wielu różnych bólach o zmiennym natężeniu. Solpadeine występuje na rynku w tabletkach musujących oraz kapsułkach. Substancjami czynnymi w leku są paracetamol, kodeina oraz kofeina, dlatego ma bardzo szerokie spektrum działania. Kiedy dokładnie można zastosować u siebie Solpadeine, a kiedy nie jest to możliwe? Oto najważniejsze informacje o tym leku.
Solpadeine – co to za lek?
Lek Solpadeine jest lekiem przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym, który często wykorzystuje się w leczeniu przeziębienia oraz grypy. Jest połączeniem dwóch substancji przeciwbólowych – paracetamolu oraz kodeiny, a w swoim składzie ma również kofeinę, która nasila przeciwbólowe właściwości paracetamolu. Solpadeine przeznaczone jest dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12. roku życia. Lek dostępny jest bez recepty i występuje w formie tabletek oraz tabletek do rozpuszczania, w różnych wielkościach opakowań.
Zawarte w lekach substancje pełnią określone funkcje:
1. Paracetamol – działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo
2. Kofeina – działa pobudzająca na ośrodkowy układ nerwowy oraz nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu
3. Kodeina – wykazuje działanie przeciwbólowe i działa przeciwkaszlowo, a dodatkowo łagodzi ból.
1 tabletka musująca zawiera:
1. 500 mg paracetamolu
2. 8 mg fosforanu kodeiny
3. 30 mg kofeiny
4. Pozostałe składniki: sorbitol proszek, sacharyna sodowa, sodu wodorowęglan, powidon, sodu laurylosiarczan, dimetykon, kwas cytrynowy bezwodny, sodu węglan bezwodny.
Opakowania zawierają zazwyczaj 12 albo 24 tabletki.
Solpadeine – wskazania do stosowania
Głównymi wskazaniami do zastosowania u siebie leku Solpadeine są:
1. Bóle głowy
2. Migrena
3. Bolesne miesiączkowanie
4. Bóle zębów
5. Przeziębienie oraz grypa
6. Nerwobóle
7. Bóle reumatyczne
8. Bóle gardła
Generalnie lek Solpadeine może być stosowany w łagodzeniu umiarkowanego bólu, który nie przechodzi przy leczeniu innymi środkami przeciwbólowymi.
Przeciwwskazania do stosowania
Nie każdy będzie mógł zastosować u siebie lek Solpadeine. W ulotce znajduje się sporo przeciwwskazań do zażywania tego leku. W razie niepewności, czy można nam przyjmować ten lek – powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Według ulotki stosowanie leku nie jest możliwe u osób:
1. Z nadwrażliwością na jakikolwiek składnik preparatu
2. Z chorobą alkoholową
3. Z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby
4. Cierpiących na przewlekłe zaparcia
5. W wieku poniżej 12 lat
6. W ciąży i karmiących piersią
7. Uzależnionych od opioidów
8. Przyjmujących inhibitory MAO i w okresie do 2 tygodni po ich odstawieniu
9. Z astmą oskrzelową
Dawkowanie Solpadeine
Lek powinno się stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce, która dołączona jest do opakowania preparatu. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do dawkowania – można zgłosić się do farmaceuty lub lekarza w celu dobrania odpowiedniej dawki. Lek może być przyjmowany nie dłużej niż 3 dni. Nie wolno zwiększać samodzielnie dawki – może być to bowiem niekorzystne dla zdrowia, a z całą pewnością nie przyspieszy leczenia.
Szacuje się, że dorośli mogą przyjmować 1-2 tabletki do maksymalnie 4 na dobę. Należy zachować odstęp około 4-6 godzin między dawkami. Młodzieży należy podawać od 1 do 2 tabletek na dobę.
Solpadeine – skutki uboczne
Jak w przypadku większości leków, tak i przy Solpadeine, możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych. Oznacza to, że mogą pojawić się pewne objawy, związane ze stosowaniem u siebie tego leku. Najczęściej pacjenci zgłaszali takie skutki uboczne jak:
1. Bóle brzucha
2. Nudności oraz wymioty
3. Utrudnione oddychanie
4. Utrata apetytu
5. Problemy z oddychaniem
6. Reakcje alergiczne
Jeśli ktoś zauważy u siebie objawy alergii albo niepokojące objawy, które nie ustępują – powinien natychmiast zgłosić się do lekarza.
Solpadeine – cena
Cena Solpadeine zależy od wielkości opakowania, formy leku oraz tego, gdzie zamierzamy go zakupić. Dlatego cena waha się od 30 złotych do 60 złotych. Solpadeine jest lekiem dostępnym bez recepty, więc nie znajduje się na liście leków refundowanych – należy za niego zapłacić pełną cenę.
-
Autor: S.L.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły