- Strona główna
- Blog
- Relanium. Co to za lek? Dawka, recepta, cena
Relanium. Co to za lek? Dawka, recepta, cena
przez redakcja HaloMed
25.11.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Relanium jest lekiem na receptę, który stosuje się w psychiatrii oraz neurologii. Jego substancją czynną jest diazepam, czyli pochodna benzodiazepiny o przedłużonym działaniu. Na rynku lek dostępny jest w kilku postaciach. Kiedy dokładnie stosuje się ten lek oraz jakie jest jego dawkowanie?
Relanium – co to za lek?
Relanium to rek, który dostępny jest jedynie na receptę i stosuje się go zarówno w psychiatrii, jak i neurologii. Jego substancją czynną jest diazepam, czyli pochodna benzodiazepiny o przedłużonym działaniu. Lek dostępny jest na rynku w kilku postaciach – jako tabletka 2 mg, tabletka 5 mg, zawiesina doustna oraz roztwór do wstrzykiwań w ampułkach. Preparat ma wskazywać działanie hamujące na układ nerwowy oraz odruchy rdzeniowe.
Pełny skład preparatu 1 tabletki to:
1. Odpowiednio 2 mg lub 5 mg diazepamui
2. Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, talk, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, czerwień koszelinowa E124 (Relanium 2 mg) lub żółcień chinolinowa E101 (Relanium 5mg)
Pełny skład roztworu (w 1 ml) to:
1. 5 mg diazepamu
2. Substancje pomocnicze: glikol propylenowy, alkohol benzylowy (15 mg), benzoesan sodu, kwas octowy lodowaty, kwas octowy 10%, woda do wstrzykiwań, etanol 96%
Pełny skład zawiesiny doustnej (5ml) zawiera:
1. 2 mg diazepamu
2. Substancje pomocnicze: karmeloza sodowa, krzemian magnezu glinu, ester cetostearylowy makrogolu, benzoesan sodu E211, parahydroksybenzoesan metylu E218, parahydroksybenzoesan propylu E216, kwas winowy, aromat malinowy, czerwień koszenilowa E124, sacharoza, woda oczyszczona oraz etanol 96%.
Lek jest przepisywany wyłącznie na receptę.
Wskazania do stosowania Relanium
Lek jest zalecany do stosowania w przypadku wystąpienia wielu różnych dolegliwości. Korzysta się z niego w leczeniu:
1. Stanów lękowych i bezsenności
2. Tężca
3. Ostrych stanów drgawkowych
4. Drgawek gorączkowych
5. Ostrych spazmów mięśni
Stosuje się go w celu uspokajania, kontroli spastyczności pochodzenia ośrodkowego, a relanium na alkoholizm stosuje się u pacjentów po nagłym odstawieniu alkoholu.
Każdorazowo jednak decyzję o tym, czy konieczne jest wprowadzenie danego preparatu, podejmie lekarz prowadzący dany przypadek.
Przeciwwskazania do stosowania leku
Istnieją pewne stany oraz schorzenia, które wykluczają możliwość przyjmowania preparatu. Wśród nich wyróżnia się:
1. Nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników leku
2. Ciężka niewydolność oddechowa
3. Bezdech senny
4. Depresja oddechowa
5. Ciężka niewydolność wątroby
6. Miastenia
7. Przewlekła psychoza
8. Fobie oraz natręctwa
9. Zaburzenia świadomości
10. Ciąża oraz okres karmienia piersią
Relanium nie może również być stosowany u noworodków oraz dzieci przedwcześnie urodzonych, a zawiesina doustna dla dzieci poniżej 1 roku życia. Ostateczną decyzję o tym, czy możliwe jest zastosowanie Relanium u danego pacjenta to decyzja, którą podejmuje lekarz po zapoznaniu się z historią zdrowotną pacjenta oraz przyjmowanymi przez niego lekami.
Dawkowanie Relanium
Dawkowanie Relanium jest uzależnione od konkretnej przyczyny stosowania, nasilenia dolegliwości oraz postaci leku. Każdorazowo takie dawkowanie dobiera lekarz i należy się jej bezwzględnie trzymać – nie wolno dodawać ani pomijać jakichkolwiek dawek. Przedawkowanie Relanium zagraża życiu pacjenta, dlatego trzeba na to szczególnie uważać.
Skutki uboczne stosowania leku
W zależności od postaci leku, mogą występować różne skutki uboczne. Wśród nich wyróżnia się między innymi:
1. Zmęczenie
2. Senność
3. Bóle głowy
4. Drżenie rąk
5. Nudności
6. Bóle kostno-stawowe
7. Obrzmienie języka
8. Zatrzymanie moczu
Szczególnie kiedy pacjent zauważy u siebie objawy alergiczne – konieczne jest zgłoszenie się do lekarza w celu zmiany preparatu. Każde manifestowanie się objawów jest sygnałem, że należy zgłosić się do lekarza.
Cena Relanium
Cena Relanium waha się w zależności od dawki, rodzaju preparatu, a także wielkości opakowania. Średnia cena to od 12 do 40 złotych. Obecnie Relanium nie znajduje się na liście leków, które obejmuje refundacja, dlatego należy zapłacić za niego pełną kwotę.
-
Autor: P.S.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły