Milurit. Co to za lek? Recepta, cena, dawka

przez redakcja HaloMed

20.11.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Milurit jest lekiem na receptę, który ma za zadanie obniżyć stężenie kwasu moczowego w osoczu oraz w moczu. Substancją czynną preparatu jest allopurynol, a lek dostępny jest wyłącznie na receptę. Milurit jest lekiem, który występuje w postaci tabletek i dostępny jest w kilku różnych dawkach. Kiedy dokładnie lekarz może zadecydować o zapisaniu leku Milurit pacjentowi? Poznajcie ten lek lepiej. 

Milurit – co to za lek? 

Milurit to lek, który stosowany jest w leczeniu huperurykemii, czyli zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi. Preparat jest dostępny na receptę i w określonych przypadkach możliwa jest jego refundacja. Na rynku Milurit dostępny jest w kilku dawkach i wielkościach opakowań: 

1.    100 mg (50 tabletek)
2.    200 mg (30 tabletek)
3.    300 mg (30 tabletek). 

Substancją czynną leku jest allopurynol, który jest inbibitorem oksydazy ksantynowej. Allopurynol powoduje obniżenie stężenia kwasu moczowego w osoczu oraz w moczu pacjenta. Mechanizm działania leku polega na tym, że zatrzymuje on aktywność oksydazy ksantynowej. 

1 tabletka preparatu 100 mg zawiera: 

1.    100 mg allopurynolu
2.    Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, powidon K-25, talk, magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A).

1 tabletka preparatu 200 mg zawiera: 

1.    200 mg allopurynolu 
2.    Substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), żelatyna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

1 tabletka preparatu 300 mg zawiera: 

1.    300 mg allopurynolu 
2.    Substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), żelatyna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Lek wydawany jest wyłącznie na receptę. 

Milurit – wskazania do stosowania 

Stosowanie leku Milurit jest wskazane w momencie, kiedy pacjent musi rozpocząć terapię hiperurykemii, kiedy nie ma możliwości kontroli stanu pacjenta odpowiednio dopasowaną dietą. Często sięga się po niego w przypadku wystąpienia hiperurykemii wtórnej. Zazwyczaj podawany jest przy dnie moczanowej, bo to właśnie w jej przebiegu najczęściej dochodzi do występowania hiperurykemii. 
Podaje się go również: 

1.    W przypadku potrzeby rozpuszczenia złogów 
2.    W leczeniu nawracającej kamicy nerkowej 
3.    W leczeniu choroby nowotworowej 
4.    W leczeniu tzw. zespołów mieloproliferacyjnych 

Przeciwwskazania 

Nie każdy jednak może przyjmować ten lek. Przede wszystkim przeciwwskazaniem do stosowania leku, jest nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników preparatu. To lekarz, podczas wywiadu, sprawdzi, czy pacjent nie posiada żadnych przeciwwskazań do zastosowania u siebie leku. 

Dawkowanie Miluritu 

Sposób dawkowania zależy od kilku czynników – od indywidualnej sytuacji pacjenta, ale również od przyczyny, dla której lek ma być podawany. Dawkowanie należy rozpoczynać od najmniejszej możliwej dawki, która daje rezultaty, a w razie potrzeby – należy stopniowo ją zwiększać. Dzięki temu szanse na wystąpienie działań niepożądanych są znacznie mniejsze. Zazwyczaj rozpoczyna się dawkowanie od 100 mg, a maksymalną dawką jest około 900 mg. Wszystko jednak zależy od indywidualnych predyspozycji. 
Nie należy samodzielnie zmieniać dawek ani odstawiać leku – należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. 

Skutki uboczne Miluritu 

Jak w przypadku każdego środka – tak i w przypadku Miluritu, mogą wystąpić skutki uboczne. Zalicza się do nich między innymi: 

1.    Nudności
2.    Wymioty
3.    Biegunkę 
4.    Nadwrażliwość – manifestujące się np. wysypką 
5.    Parestezje 
6.    Bóle głowy oraz zawroty 
7.    Zaburzenia smaku 
8.    Bóle mięśni 
9.    Rumień 

Jeśli wystąpią jakiekolwiek środki uboczne – koniecznie należy zgłosić się do lekarza (szczególnie, jeśli zaobserwujemy u siebie jakiekolwiek objawy związane z alergią). 

Milurit – cena 

Cena Miluritu różni się w zależności od tego, jaką dawkę oraz wielkość opakowania zamierzamy zakupić. Średnia cena waha się od 10 do 30 złotych. Oczywiście cena może różnić się również w zależności od tego, gdzie zamierzamy dokonać zakupu. Milurit znajduje się na liście refundacyjnej, dlatego poszczególne grupy ludzi mogą kupować lek taniej (warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym). 

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą