- Recepta online
- Blog
- Grzybica pochwy. Co to jest? Objawy, leczenie i przyczyny
Grzybica pochwy. Co to jest? Objawy, leczenie i przyczyny
przez redakcja HaloMed
22.04.2025

Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Kobiece infekcje intymne są dość powszechne – ten problem na przestrzeni lat będzie dotyczył wielu kobiet. Jednym z najczęstszych problemów, który dotyka miejsca intymne kobiet, jest grzybica pochwy. Jest to bardzo nieprzyjemne i niekomfortowe – wszystko ze względu na świąd, pieczenie oraz upławy, które mają gęstą, serowatą wręcz, konsystencję. W jaki sposób można poradzić sobie z kandydozą?
Grzybica pochwy – co to jest?
Grzybica pochwy (inaczej: kandydoza pochwy, drożdżyca lub drożdżakowe zapalenie pochwy) to jedno z najczęściej występujących przypadłości, które dotyczą kobiecych narządów intymnych. Szacuje się, że każda kobieta może chociaż raz w życiu doświadczyć zarażenia, dlatego bardzo istotne jest zrozumienie, z czym można się mierzyć. Grzybica ta wywoływana jest przez konkretny grzyb z rodziny drożdżaków, a dokładniej Candida albicans. Czasami jego obecność nie wywołuje żadnych objawów, ale średnio 70% przypadków daje charakterystyczne objawy. Najbardziej narażone są pewne grupy kobiet m.in. kobiety w ciąży, cierpiące na zaburzenia hormonalne, noszące bieliznę z materiałów syntetycznych czy żyjące w stresie.
Objawy grzybicy pochwy
Drożdżakowe zapalenie pochwy daje charakterystyczne objawy, które powinny zaalarmować każdą kobietę. Są to między innymi:
1. Świąd oraz pieczenie
2. Ból pochwy oraz sromu
3. Zaczerwienienie
4. Obrzęk sromu
5. Białe, grudkowate upławy
6. Ból podczas oddawania moczu
7. Ból podczas stosunku
8. Wydzielina o nieprzyjemnym zapachu
Jeśli występują u nas niektóre z tych objawów – powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza celem diagnozy. Jak w ogóle dochodzi do zarażenia się grzybicą pochwy?
Przyczyny grzybicy pochwy
Kandydoza jest wywoływana przez drożdżaki. Istnieje wiele przyczyn, które mogą wywołać grzybicę. To między innymi:
1. Obniżenie odporności
2. Zaburzenia hormonalne
3. Cukrzyca
4. Antybiotykoterapia
5. Nieprawidłowa higiena intymna
6. Wysoki poziom stresu
7. Aktywność seksualna
8. Niewyleczone infekcje
9. Noszenie bielizny z materiałów syntetycznych
10. Zaniedbania w kwestii higieny intymnej
11. Nieprawidłowa dieta
Również okres ciąży może podwyższać ryzyko wystąpienia grzybicy pochwy.
Diagnozowanie oraz leczenie grzybicy pochwy
W przypadku podejrzenia u siebie infekcji grzybiczej pochwy należy natychmiast zgłosić się do lekarza ginekologa, który przeprowadzi z nami wywiad, a także dokona dokładnego studiowania miejsc intymnych. Dzięki temu będzie mógł rozpoznać, czy mamy do czynienia z grzybicą. Zazwyczaj wystarcza do tego właśnie wspomniane badanie ginekologiczne, ale czasami, w przypadku niepewności, zaleca się posiew oraz badanie pobranego materiału w laboratorium. Kiedy zauważamy u siebie pierwsze objawy, dobrze jest zastosować u siebie leki bez recepty na grzybicę pochwy – to mogą być maści, kremy, żele lub globulki dopochwowe. Poleca się również stosowania probiotyków ginekologicznych, co jest niezwykle ważne – wspomagają one bowiem naturalną mikroflorę pochwy. Nawracająca lub gwałtownie przebiegająca grzybica jest z kolei wskazaniem do zastosowania preparatów na receptę. Jest to kwestia indywidualna i o zastosowaniu takich leków, ich dawce i długości stosowania, decyduje lekarz.
Zapobieganie rozwojowi grzybicy pochwy
Aby uniknąć problemu – ważne jest zastosowanie się do pewnych zasad zapobiegania rozwojowi grzybicy. To przede wszystkim uprawianie bezpiecznego seksu, dbanie o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, noszenie bielizny z materiałów naturalnych „oddychających” oraz dbanie o prawidłową higienę intymną.
W kwestii diety – ważne jest ograniczenie spożywania cukrów prostych w diecie, zminimalizować spożywanie produktów z białej mąki oraz słodzonych napojów. Czasem podczas trwającej już infekcji, może pomóc zrezygnowanie z nabiału i produktów, które zawierają laktozę. Jest to składnik z pokarmu, który może sprzyjać rozwojowi bakterii Candida.
Ważne jest całościowe podejście do siebie i swojego ciała, aby uniknąć problemu z rozwojem grzybicy pochwy.
-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Piotr Czemerynski
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły