- Recepta online
- Blog
- Mastodynon - co to za lek? Dawka, cena, recepta
Mastodynon - co to za lek? Dawka, cena, recepta
przez redakcja HaloMed
22.04.2025

Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Mastodynon to lek, który stosowany jest w przypadku w zespole napięcia przedmiesiączkowego w celu łagodzenia jego objawów. W składzie znajduje się kilka substancji czynnych, które mają szerokie spektrum działania. Mastodynon jest lekiem niehormonalnym i homeopatycznym. Jak dokładnie działa i kiedy się go zażywa? Oto najważniejsze informacje o Mastodynonie.
Mastodynon – co to za lek?
Mastodynon to lek niehormonalny, który stosowany jest w celu łagodzenia objawów związanych z PMS-em, czyli zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Preparat posiada kilka składników aktywnych, które razem tworzą unikalny skład.
1 tabletka zawiera następujące składniki:
1. Substancje czynne: vitex agnus-castus TM, caulophyllum thalictroides D4, cyclamen purpurascens D4, strychnos ignatia D6, iris versicolor D2 oraz lilium lancifolium D3. Innymi słowy, jest to kompozycja, która wykorzystuje niepokalanek, cyklamen, lilię tygrysią, kulczybyę, kosaćca oraz blue cohosh.
2. Inne substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, magnezu stearynian.
Lek jest dostępny bez recepty. Nie znajduje się również na liście lekarstw refundowanych.
Mastodynon – wskazanie do stosowania
Główne wskazanie do stosowania to dokuczliwe objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Stosuje się go u kobiet dorosłych, szczególnie w łagodzeniu:
1. Bólu piersi (mastodynia)
2. Zaburzeń równowagi emocjonalnej
Można zastosować to dopiero wtedy, kiedy wykluczono już wszystkie inne możliwe przyczyny tych dolegliwości i nie mamy do czynienia z poważniejszymi problemami zdrowotnymi.
Mastodynon – przeciwwskazania do stosowania
Przede wszystkim leku nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Przed zastosowaniem u siebie preparatu, należy zapoznać się z ulotką, która dołączona jest do opakowania i tam sprawdzić, czy nasza sytuacja zdrowotna nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania. Jeśli nadal będziemy mieli wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem.
Dawkowanie Mastodynonu
Każdorazowo dawkowanie jakichkolwiek leków dobiera lekarz. Ponieważ jednak jest to lek bez recepty, który można stosować przy dolegliwościach miesiączkowych, należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, aby zastosować u siebie prawidłową dawkę leku. W przypadku niektórych sytuacji – warto mimo to skontaktować się z lekarzem – jeśli pacjentka chorowała na raka, stosuje leki mające wpływ na wydzielanie dopaminy, w przeszłości cierpiała na zaburzenia przysadki mózgowej albo jest w trakcie ciąży. Te sytuacje wymagają odpowiedniego pochylenia się indywidualnego.
Skutki uboczne stosowania
Jak każdy lek – tak i ten – może prowadzić do rozwoju skutków ubocznych. Są to między innymi:
1. Reakcje alergiczne – zarówno skórne, jak i związane z dusznością czy obrzękiem twarzy
2. Bóle głowy
3. Zawroty głowy
4. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe
5. Zaburzenia miesiączkowania.
Jeśli wystąpi u nas jakikolwiek skutek uboczny, który nas niepokoi – należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i odstawić przyjmowanie preparatu. Może to bowiem doprowadzić do poważniejszych skutków ubocznych.
Mastodynon – cena
Średnia cena Mastodynonu różni się w zależności od tego, gdzie dokonamy zakupu, a w dodatku, jaką wielkość opakowania dla siebie wybierzemy. Na rynku dostępne są opakowania po 60 i 120 tabletek. Cena waha się więc pomiędzy 40 a 90 złotymi. Lek nie jest wystawiany na receptę i nie podlega refundacji. Sprawdź więcej na Doktorplus.pl
-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Krzysztof Lanckoroñski
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły