- Recepta online
- Blog
- Lamblioza. Co to za choroba? Objawy i przyczyny
Lamblioza. Co to za choroba? Objawy i przyczyny
przez redakcja HaloMed
22.04.2025

Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Lamblioza to choroba pasożytnicza, która przenoszona jest skażoną wodą, żywnością oraz przez kontakt z odchodami zarażonych zwierząt i ludzi. To jedna z najczęściej występujących chorób pasożytniczych, z jakimi mierzą się ludzie. Chociaż choroba ta zdarza się na całym świecie, to zdecydowanie częściej dochodzi do zakażeń w krajach, które mają znacznie słabsze warunki sanitarno-higieniczne. Co powinno wiedzieć się o lambliozie?
Lamblioza – co to jest?
Lamblioza, zwana również giradiozą, to choroba zakaźna układu pokarmowego, która ma charakter pasożytniczy. Do zarażenia dochodzi przez kontakt ze skażoną wodą lub jedzeniem, ale również z odchodami zwierząt i osób zarażonych. Wywoływana jest przez pierwotniaki – ogoniastki jelitowe. Każde zarażenie może objawiać się zupełnie inaczej, a ponad 15% wszystkich zarażeń przechodzi zakażenie całkowicie bezobjawowo. W jaki sposób dochodzi do zakażenia i jak objawia się lamblioza?
Lamblioza – przyczyny
Do głównych przyczyn zakażenia dochodzi poprzez spożycie wody lub jedzenia, które zawierają postać przetrwalnikową pasożyta, który nazywa się ogoniastkiem jelitowym. Najczęściej związane jest to z zakażeniem tej wody poprzez fekalia osób lub zwierząt, które są nosicielem tego pasożyta. Po spożyciu cyst lamblii dochodzi do ich przeobrażenia do aktywnej postaci pasożyta, do czego przyczynia się kwas solny, jaki obecny jest w żołądku. Następnie te formy przemieszczają się wzdłuż układu pokarmowego, do jelita cienkiego, gdzie rozpoczyna się ich namnażanie.
Czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania to między innymi:
1. Picie wody o nieznanym pochodzeniu
2. Nieprzestrzeganie zasad sanitarno-higienicznych
3. Przebywanie w dużych skupiskach ludzi
4. Nielegalne wylewanie ludzkich ekskrementów na tereny uprawne
Lamblioza – objawy
Najczęściej pierwsze objawy choroby zauważalne są pomiędzy 9 a 15 dniem od momentu zakażenia. Pierwsze objawy to między innymi:
1. Wzdęcia
2. Bóle brzucha
3. Utrata apetytu
4. Uczucie skurczu jelit
5. Biegunka o charakterze wodnistym
6. Nudności
7. Wymioty
8. Spadek masy ciała
9. Zażółcenie powłok skórnych i twardówek
10. Gorączka o nieznacznym nasileniu
Objawy te nie zagrażają życiu osób dorosłych, ale u dzieci – mogą doprowadzić do poważnych powikłań, głównie ze względu na biegunkę. Dlatego właśnie trzeba odpowiednio szybko reagować, kiedy zauważamy u maluchów jakiekolwiek objawy, które mogą sugerować zarażenie tym pasożytem.
Diagnozowanie oraz leczenie lambliozy
Niektóre osoby powinny częściej badać się na występowanie lamblii. To między innymi ludzie, którzy pracują z małymi dziećmi, podróżują w miejsca, w których słabo rozwinięta jest infrastruktura sanitarna, osoby, które korzystają z publicznych basenów i kąpią się w rzekach lub jeziorach, a także te, które mają słabą odporność.
Podstawowym badaniem, jakie wykonuje się, jeśli podejrzewa się zarażenie tym pasożytem, to badania mikroskopowe próbki kału, które pozwala określić, czy występują tam cysty. Dobrze jest wykonać badanie z kilku różnych próbek, aby móc jednoznacznie stwierdzić, czy doszło do wspomnianego zakażenia. Często również lekarz zaleca wykonanie badań z krwi, aby zmierzyć stężenie charakterystycznych przeciwciał klasy IgM oraz IgG.
Leczenie lambliozy jest z kolei nakierowane na łagodzenie objawów, a także zmniejszenie nasilenia dolegliwości. Leczenie polega na wprowadzeniu odpowiednich leków. Tak naprawdę każdorazowo to lekarz ustala plan leczenia, bo sposób chorowania może się różnić między pacjentami, a dodatkowo duże znaczenie mają dodatkowe obciążenia zdrowotne oraz to, czy pacjent przyjmuje jakieś leki na stałe i jeśli tak – to jakie. Należy więc bezwzględnie dostosować się do planu leczenia, który stosuje lekarz. Ważne jest jednoczesne przyjmowanie dużych ilości płynów oraz dbanie o uzupełnianie elektrolitów.
Zapobieganie lambliozie
W jaki sposób można zapobiegać rozwojowi problemu? Wystarczy zastosować u siebie takie rozwiązania jak:
1. Częste mycie dłoni
2. Mycie warzyw i owoców przed spożyciem
3. Spożywanie jedynie wody butelkowanej w krajach, które nie mają najlepszych warunków sanitarno-higienicznych
4. Unikanie połykania wody z akwenów takich jak np. jezioro
5. Unikanie spożywania potraw niegotowanych w podróży do zagranicznych krajów
6. Używanie prezerwatywy podczas seksu analnego
7. Unikanie pożyczania rzeczy osobistych np. ręczników.
Stosowanie takich prostych rozwiązań może ochronić nas nie tylko przed lambliozą, ale również innymi chorobami, którymi można zarazić się np. jedząc niemyte warzywa i owoce czy pijąc zanieczyszczoną wodę.
-
Autor: P.S
Przy współudziale lekarza: Katarzyna Jacenko
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły