Łysienie androgenowe. Co to jest? Objawy i przyczyny

przez redakcja HaloMed

14.04.2025

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Łysienie androgenowe to choroba z obszaru dermatoz, która zmienia funkcjonowanie mieszków włosowych i objawiająca się wypadaniem włosów w konkretny sposób. Mimo że nazywa się je „łysieniem typu męskiego”, jest to choroba, która może dotknąć również kobiety – szacunki są jednak takie, że występuje u 70% mężczyzn i około 40& kobiet w pewnym okresie ich życia. Co warto wiedzieć o łysieniu androgenowym? Czy jest sposób, aby je zatrzymać? 

Łysienie androgenowe – co to jest? 

Łysienie androgenowe to rodzaj tracenia włosów w bardzo charakterystyczny sposób. To proces stopniowy, w którym dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych. Wtedy też, na miejscu wypadniętych włosów, zamiast odrastać grube i silne włosy, zaczynają pojawiać się cieńsze, delikatne i znacznie jaśniejsze włosy meszkowe. U mężczyzn ten rodzaj łysienia charakteryzuje się wzorcem, w którym linia włosów się cofa i tworzy tak zwane zakola. Później następuje przerzedzenie włosów na szczycie głowy. U kobiet z kolei charakteryzuje się poszerzaniem się przedziałka na szczycie głowy. 
Czasami łysienie androgenowe mylone jest z łysieniem telogenowym. To drugie jest tymczasowe i odwracalne, czego nie można powiedzieć o łysieniu androgenowym. 
Co doprowadza do łysienia androgenowego? Czy da się to jakoś zatrzymać? 

Łysienie androgenowe – przyczyny 

Łysienie androgenowe jest silnie skojarzone z genetyką oraz hormonami. Szczególnie odpowiada za to DHT, czyli dihydrotestosteron. Jeśli DHT jest powiększone – dochodzi do rozwoju łysienia androgenowego. W jaki sposób on działa? Oddziałuje na receptory androgenowe umiejscowione w mieszkach włosowych i nadwrażliwe na tę formę testosteronu. Wynikiem tego jest właśnie osłabienie mieszka włosowego. 

Objawy łysienia androgenowego 

Łysienie dla kobiet i mężczyzn się różni i trzeba do nich podchodzić oddzielnie. U kobiet objawia się to poszerzeniem przedziałka na szycie głowy, ale może doprowadzać w skrajnych przypadkach do przerzedzenia się włosów na czubku głowy. U mężczyzn głównym objawem jest powstawanie zakoli oraz łysienie na czubku głowy. W ostatniej fazie włosów zostaje tak niewiele, że układają się w kształt podkowy, a cała reszta wydaje się być kompletnie łysa. 

Diagnozowanie łysienia androgenowego 

Żeby określić, z jakim rodzajem łysienia mamy do czynienia, konieczne jest umówienie się na wizytę do trychologa, czyli lekarza, który zajmuje się leczeniem skóry głowy oraz włosów. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad, a także z dużym prawdopodobieństwem wykona badania trichoskopowe i ewentualnie zastosuje test pociągania. Czasami, w skrajnych przypadkach, konieczna może być biopsja skóry głowy lub inne badania, które mogłyby wykluczyć inne choroby. 

Leczenie łysienia androgenowego 

Łysienia androgenowego nie da się wyleczyć i nie da się również odwrócić powstałych już „szkód”. Można z kolei spowolnić proces lub wesprzeć rośnięcie nowych włosów. Dlatego najczęściej stosuje się takie rozwiązania jak: 

1.    Mezoterapia igłowa i mikroigłowa 
2.    Laseroterapię 
3.    Przeszczep włosów 

Nie ma jednak konieczności leczenia łysienia androgenowego – poza efektami wizualnymi, nie ma raczej żadnego ryzyka dla ogólnego zdrowia. 

Można również zastosować pewne zmiany w swoim stylu życia: 

1.    Zmiana diety – na taką, która bogata jest w witaminę D, witaminy z grupy B i witaminę E 
2.    Właściwa pielęgnacja skóry głowy oraz włosów – najlepiej ułożona przez trychologa 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Nikodem Sikorski

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą