• Główna
  • Blog
  • Apap. Co to za lek? Cena, recepta i zastosowanie

Apap. Co to za lek? Cena, recepta i zastosowanie

autor Patrycja Mazur

Data utworzenia: 06.04.2025

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Apap to lek przeciwbólowy oraz przeciwgorączkowy, który dostępny jest bez recepty. Substancją czynną, którą wykorzystuje się w Apapie jest paracetamol. Lek dostępny jest na rynku w różnych pojemnościach opakowań. Preparat jest dostępny bez recepty i można stosować go również w ciąży, jeśli zachodzi taka konieczność. Co jeszcze warto wiedzieć o Apapie? 

Apap – co to za lek? 

Apap jest lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym, który dostępny jest na polskim rynku bez recepty. Każda z tabletek powlekanych zawiera w sobie substancję czynną – 500 mg paracetamolu. Lek na rynku dostępny jest w kilku wielkościach opakowań:

1.    2 sztuki 
2.    6 sztuk 
3.    8 sztuk 
4.    12 sztuk 
5.    24 sztuki
6.    50 sztuk 
7.    100 sztuk 

Na rynku dostępny jest również Apap Extra, który wzmacnia swoje działanie poprzez zawartość kofeiny w swoim składzie. Sposób działania Apapu podobny jest do niesteroidowych leków przeciwbólowych, ale w odróżnieniu od nich nie ma on właściwości przeciwzapalnych. 

1 tabletka Apap zawiera: 

1.    500 mg paracetamolu 
2.    Substancje pomocnicze: wosk Carnauba, hypromeloza, makrogol, powidon, skrobia żelowana, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy. 

Lek dostępny jest na rynku bez recepty. Nie znajduje się również na liście leków refundowanych. 

Apap – wskazania do stosowania 

Lek zaleca się w przypadku różnych dolegliwości bólowych, niezależnie od ich umiejscowienia. Apap będzie szczególnie pomocny w przypadku:

1.    Bólu głowy 
2.    Nerwobólach 
3.    Bólów zębów 
4.    Bólów mięśni 
5.    Bólów kostno-stawowych 
6.    Bólu gardła 
7.    Gorączki 
8.    Bólów menstruacyjnych 

Przeciwwskazania do stosowania leku 

Nie każdy będzie mógł zastosować u siebie preparat Apap. Wszystko zależy od ogólnego stanu zdrowia oraz przyjmowanych leków. Przeciwwskazaniem do przyjmowania tabletek są: 

1.    Nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek ze składników leku 
2.    Ciężka niewydolność wątroby 
3.    Ciężka niewydolność nerek 
4.    Wrodzony niedobór G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej 
5.    Wiek poniżej 12 roku życia 

Przed zastosowaniem u siebie jakiegokolwiek leku, jeśli nie jesteśmy pewni co do tego, czy możemy go przyjmować – należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. 

Dawkowanie leku 

Lek podaje się doraźnie, kiedy występują objawy chorobowe. U osób dorosłych można zastosować od 500 do 1000 mg paracetamolu, od 3 do 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dzienna to 8 tabletek. Z kolei młodzież może zażyć maksymalnie 4 tabletki dziennie. 

Skutki uboczne stosowania Apapu 

Możliwe skutki uboczne, jakie mogą wystąpić w związku z przyjmowaniem Apapu to między innymi: 

1.    Wstrząs anafilaktyczny 
2.    Ciężkie reakcje skórne 
3.    Reakcja alergiczna 
4.    Dolegliwości ze strony układu pokarmowego 
5.    Ostre uszkodzenie wątroby (zazwyczaj na skutek przedawkowania) 

Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, które mogą wskazywać na reakcję w związku z przyjmowaniem Apapu, należy niezwłocznie zaprzestać stosowania go u siebie, a następnie należy zgłosić się do lekarza. 

Apap – cena 

Cena preparatu różni się w zależności od wielkości opakowania oraz miejsca, w którym dokonamy zakupu. Średnia cena Apapau waha się od 8 do 50 złotych (przy czym 8 zł to cena za 8-12 tabletek, a 50 złotych – cena za opakowanie 100 tabletek). Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych i jest możliwy do kupienia bez recepty. 

-
Autor: S.L.

Przy współudziale lekarza: Renata Wróbel

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.