- Recepta online
- Blog
- EllaOne. Co to za lek? Ceny i recepta
EllaOne. Co to za lek? Ceny i recepta
przez redakcja HaloMed
28.03.2025

Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
EllaOne to antykoncepcja awaryjna, czyli tak zwana tabletka „dzień po”. Stosuje się ją przy podejrzeniu, że mogło dojść do niechcianego zapłodnienia. Przyjmuje się ją maksymalnie do 5 dni po stosunku. Na rynku dostępna jest w postaci tabletki i można ją kupić jedynie na receptę. Substancją czynną leku jest octan uliprystalu. Co jeszcze warto wiedzieć o antykoncepcji awaryjnej w formie tabletki EllaOne?
EllaOne – co to jest?
EllaOne to metoda antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwana tabletka dzień po. Preparat stosuje się w przypadkach nagłych, kiedy doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub gdy zastosowane metody antykoncepcji zawiodły. By zapobiec niechcianej ciąży, tabletkę należy przyjąć jak najszybciej od momentu stosunku, ale maksymalnie do pięciu dni po zbliżeniu. Właśnie przez 5 dni plemniki ze spermy mogą przeżyć w organizmie kobiety. Im wcześniej jednak dojdzie do zażycia tabletki – tym większa szansa na ochronę przed zapłodnieniem. W większości krajów tabletka dostępna jest bez recepty, ale w Polsce, aby móc ją uzyskać, potrzebne jest uzyskanie recepty od lekarza. EllaOne opóźnia owulację przez modyfikację aktywności progesteronu, dlatego właśnie zapobiega zapłodnieniu. Warto jednak wiedzieć, że szacuje się, że średnio 2 kobiety na 100, które zastosują tabletkę, może zajść w ciążę mimo tego.
Pełen skład preparatu 1 tabletki EllaOne:
1. 30 miligramów octanu uliprystalu
2. Pozostałe składniki: laktoza jednowodna, powidon, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian
Jak wspomnieliśmy – lek można uzyskać jedynie na receptę.
EllaOne – wskazania do zastosowania
Wskazaniem do zażycia tabletki dzień po jest niezastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia podczas stosunku lub sytuacja, w której antykoncepcja zawiodła. Wskazaniem są więc takie sytuacje jak pęknięcie prezerwatywy czy chociażby pominięcie dawki tabletki antykoncepcyjnej.
Przeciwwskazania do stosowania leku EllaOne
Tabletka nie powinna być stosowana u kobiet, które wykazują nadwrażliwość na octan uliprystalu lub jakikolwiek inny składnik preparatu, który znajduje się w tabletce. Należy jednocześnie pamiętać, że lek stosuje się JEDYNIE doraźnie w przypadku wystąpienia wyjątkowych sytuacji, o których pisaliśmy wcześniej. Tabletka EllaOne nie może być wykorzystywana jako stała metoda antykoncepcji.
Dawkowanie leku EllaOne
W celu ochrony przed zapłodnieniem należy przyjąć jedną tabletkę najszybciej jak to możliwe, po odbytym stosunku, w którym antykoncepcja zawiodła. Maksymalny czas na przyjęcie tabletki to 5 dni, czyli 120 godzin od zbliżenia. Lek może być zastosowany dowolnego dnia cyklu menstruacyjnego. Nie ma również wymagań, aby ten lek stosowany był wraz z posiłkiem. Jeśli kobieta zwymiotuje do 3 godzin od przyjęcia tabletki – należy przyjąć kolejną dawkę, ponieważ pierwsza z dużym prawdopodobieństwem będzie nieskuteczna.
Skutki uboczne zastosowania EllaOne
U części kobiet mogą pojawić się skutki uboczne zastosowania tabletki. To między innymi bóle brzucha, wymioty, tkliwość piersi czy złe samopoczucie. Są to zdecydowanie najczęściej występujące objawy. Pacjentki wskazywały jednak również takie objawy jak:
1. Uczucie dyskomfortu w brzuchu
2. Bolesne miesiączkowanie
3. Bóle głowy i mięśni
4. Wahania nastroju
5. Zmęczenie
6. Mdłości
7. Obfite miesiączki
8. Wzrost lub spadek libido
9. Biegunka
10. Objawy podobne do przeziębienia lub grypy
11. Zmiany apetytu
Zażycie tabletki może spowodować przesunięcie miesiączki. Jeśli jednak miesiączka znacznie się spóźnia – należy wykonać test ciążowy, bo mimo zastosowania tabletki, mogło dojść do zapłodnienia.
Przeciwwskazania do zastosowania EllaOne
Przeciwwskazaniem do zastosowania u siebie tabletki jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu – może to doprowadzić do rozwoju reakcji alergicznej, która może być niebezpieczna dla zdrowia. Nie powinny go stosować także osoby:
1. Z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy
2. Z ciężkim zaburzeniem czynności wątroby
3. Z ciężką astmą
4. Które przyjmują doustne glikokortykosteroidy.
EllaOne – cena
EllaOne to lek, który dostępny jest jedynie na receptę. Zakres cen jest bardzo szeroki – szacuje się, że za jedną sztukę tabletki można zapłacić od 70 do nawet 190 złotych. Warto więc rozeznać się, w jakiej aptece w naszej okolicy, można dostać ją najtaniej.
-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Marharyta Sementsova
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły