Tabletka
dzień po
59 zł
Ponowne zamówienie 49 zł
Wyszukaj lek
Wywiad
Podsumowanie
Twoje dane:
Opłać konsultację i otrzymaj e-receptę
na wybrane przez Ciebie leki
Antykoncepcja awaryjna, czyli inaczej „tabletka po” jak potocznie się ją nazywa, to opcja, którą można zastosować po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony albo podczas którego zawiodła antykoncepcja. Obecnie dostępne są dwa rodzaje tabletek. Warto dowiedzieć się więcej, w jaki sposób działają, a także jak można je kupić. Czy konieczna jest recepta, aby kupić tabletkę po?
Czym jest antykoncepcja awaryjna?
Antykoncepcja awaryjna to metoda, która chroni przed zajściem w ciążę. W przeciwieństwie do np. tabletek hormonalnych, stosowana jest po odbytym stosunku płciowym, jeśli zawiodło zabezpieczenie lub był to stosunek niezabezpieczony. Na rynku istnieją dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej:
- tabletka hormonalna „dzień po” w formie doustnej,
- wkładka domaciczna jako forma niehormonalna.
Warto wiedzieć, że terapia awaryjna nie jest jedną z metod aborcji, chociaż błędnie mówi się o „działaniu wczesnoporonnym”. W żaden sposób leki te nie wpływają na zarodek ani nie usuwają ciąży.
Czym jest tabletka „dzień po”?
To tabletka hormonalna, która podawana jest doustnie. Na rynku znajdujące się na rynku różnią się między sobą składem (dlatego w przypadku niedostępności jednej z nich, nie będzie możliwe zamienienie jej na coś innego). Wyróżnia się tabletki jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Najpopularniejszymi tabletkami dostępnymi na rynku są Ellaone i Escapelle.
Skutki uboczne
Jak z każdym lekiem – może wystąpić szereg skutków ubocznych, z którymi należy się liczyć. Mogą wystąpić takie objawy jak:
- bóle i zawroty głowy,
- wymioty,
- bóle podbrzusza,
- biegunka,
- wrażliwość piersi,
- zaburzenia nastroju.
Oczywiście nie u każdej osoby mogą wystąpić skutki uboczne, ale trzeba być tego świadomym. Najlepiej omówić to z lekarzem, który będzie wypisywał nam receptę albo przeczytać dokładnie ulotkę dołączoną do leku.
Dostępność tabletki „dzień po”
W wielu krajach tabletka awaryjna dostępna jest bez recepty, po uprzedniej rozmowie z farmaceutą. Zgodnie z przepisami – w Polsce nie jest ona zakazana, ale dostępna jest jedynie na receptę, którą może wypisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog.
E-recepta na tabletkę „dzień po”
W przypadku, jeśli znajdujecie się w takiej sytuacji, że potrzebujecie tabletki awaryjnej – możecie skorzystać z opcji wystawienia na nią recepty przez internet. E-recepta online to bardzo szybkie rozwiązanie, podczas którego nie musicie spotykać się z lekarzem stacjonarnie w gabinecie. A wszyscy wiemy, że w tym przypadku liczy się czas. Warto więc wiedzieć o takiej możliwości. Receptę realizujemy tak, jak zawsze – w aptece, używając kodu i numeru PESEL.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.