- Strona główna
- Blog
- E-recepta. Odpowiedzialność lekarzy
E-recepta. Odpowiedzialność lekarzy
przez redakcja HaloMed
04.07.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
E-recepta, jak pewnie większość osób wie, to elektroniczna wersja dotychczasowej recepty, która występowała w formie papierowej. Od 1 stycznia 2020 roku recepty w większości wystawia się w formie elektronicznej – to rozwiązanie, które miało ułatwić jej wykupywanie i zminimalizowanie ryzyka popełnienie błędu czy zgubienia recepty. Jaka historia stoi za e-receptą, ale również – jaka może grozić odpowiedzialność na lekarzach, którzy wystawiają niepoprawnie receptę przez internet?
E-recepta – czym jest?
Podmioty lecznicze, zgodnie z artykułem 26 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia, miały obowiązek podłączenia się do Systemu P1 nie później niż do dnia 31 grudnia 2019 roku, bowiem od 1 stycznia 2020 roku recepty obowiązkowo miały być wystawiane w formie elektronicznej. I dzisiaj to rozwiązanie nikogo już nie dziwi. Dla przypomnienia – e-recepta jest elektroniczną wersją dawnej recepty papierowej. Niewiele zmieniło się w kwestii tego, co na tej recepcie się znajduje, ale ma ona kilka plusów, których recepta tradycyjna nie miała. To między innymi:
1. Szybki dostęp do recepty za pomocą IKP (Internetowego Konta Pacjenta)
2. Czytelność – nie trzeba już rozczytywać pisma lekarzy
3. Minimalizacja pomyłek – łączy się to z punktem 2. – dzięki temu, że recepta jest czytelna, nie ma mowy o złym odczytaniu leku czy dawkowania
4. Wyeliminowanie gubienia recept – recepty zawsze dostępne są w IKP, dostajemy je również SMS-em i mailowo, dlatego to likwiduje problem gubienia się recept
Zalety korzystania z recepty elektronicznej
Wiemy już, że e-recepta ma swoje plusy. Ma również wiele zalet korzystanie z recepty elektronicznej. To między innymi:
1. Przyspieszenie oraz ułatwienie procesu wystawienia recept – można zrobić to zdalnie, bez konieczności pojawiania się w gabinecie lekarza, co szczególnie wszystko ułatwia w przypadku konieczności zdobycia recepty na leki, które przyjmujemy na stałe
2. Zapewnienie poprawności wystawienia recepty
3. Brak problemu z gubieniem recepty
4. Ograniczenie kolejek – dzięki temu, że można wystawić receptę przez Internet i nie jest konieczne pojawianie się na wizycie w gabinecie, więcej osób chorych może skorzystać z wizyty u lekarza
5. Ograniczenie błędów
6. Optymalizacja czasu pracy lekarzy
7. Eliminowanie problemu nieczytelnych oraz fałszywie wystawianych recept
8. Brak problemu z realizacją recepty w przypadku braku fizycznej recepty – szybkie logowanie do IKP załatwia całą sprawę
E-recepty – odpowiedzialność lekarza
Są podmioty lekarskie, które na potęgę wystawiają e-recepty. Warto jednak wiedzieć, że są pewne ograniczenia, których trzeba przestrzegać w tym procesie. Dopiero po wykonaniu konkretnych czynności lekarz może zdecydować o dalszym leczeniu oraz o tym, czy konieczne jest wystawienie e-recepty. Lekarz, który konsultuje zdalnie pacjenta, musi przeprowadzić wywiad lekarski oraz zapoznać się z dokumentacją medyczną. Jak to wygląda w praktyce?
Masowe wystawianie e-recept sprawiło, że warto przypomnieć o pewnych kwestiach. Chociaż przepisy pozwalają na to, by wystawiać recepty zdalnie – musi się to odbyć z zachowaniem kilku ważnych zasad. Przede wszystkim:
1. Lekarz musi przeprowadzić wywiad lekarski
2. Lekarz musi zapoznać się z dokumentacją medyczną pacjenta, który zgłasza się do niego po receptę
Lekarz może jednak przepisać receptę bez uprzedniego badania, jeśli chodzi o wystawienie recepty niezbędnej do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację zaopatrzenia w wyroby medyczne. Oczywiście jeśli wystawienie ich jest umotywowane stanem zdrowia pacjenta, który odzwierciedlony jest w dokumentacji medycznej.
Lekarze rekordziści w roku 2023 wystawili około 400 recept w rok, co oznacza, że musieli wystawiać około 50 recept na godzinę, zakładając przy tym, że wystawiali oni recepty przez 24 godziny. W takim przypadku warto przypomnieć o tym, że za nierzetelne wykonywanie swojego zawodu lekarzom grożą kary z tytułu odpowiedzialności zawodowej – a lekarz odpowiada karnie, cywilnie oraz zawodowo. W bardzo krytycznych przypadkach lekarz może nawet zostać pozbawiony prawa do wykonywania zawodu.
Jak realizować receptę?
E-recepty można zrealizować w każdej aptece, podając swój numer PESEL oraz specjalny kod, który przyporządkowany jest do konkretnej recepty. Możemy również pokazać do zeskanowania specjalny kod QR, który możemy sprawdzić w aplikacji IKP w danej recepcie.
Warto pamiętać o tym, że weszły w życie nowe przepisy na temat wykupywania niektórych leków – więcej informacji tutaj. Istotne jest również to, że konieczne jest zrealizowanie danej recepty w całości w aptece, w której rozpoczęliśmy realizację.
-
Autor: S.L.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły