E-recepta. Odpowiedzialność lekarzy

przez redakcja HaloMed

04.07.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

E-recepta, jak pewnie większość osób wie, to elektroniczna wersja dotychczasowej recepty, która występowała w formie papierowej. Od 1 stycznia 2020 roku recepty w większości wystawia się w formie elektronicznej – to rozwiązanie, które miało ułatwić jej wykupywanie i zminimalizowanie ryzyka popełnienie błędu czy zgubienia recepty. Jaka historia stoi za e-receptą, ale również – jaka może grozić odpowiedzialność na lekarzach, którzy wystawiają niepoprawnie receptę przez internet? 

E-recepta – czym jest? 

Podmioty lecznicze, zgodnie z artykułem 26 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia, miały obowiązek podłączenia się do Systemu P1 nie później niż do dnia 31 grudnia 2019 roku, bowiem od 1 stycznia 2020 roku recepty obowiązkowo miały być wystawiane w formie elektronicznej. I dzisiaj to rozwiązanie nikogo już nie dziwi. Dla przypomnienia – e-recepta jest elektroniczną wersją dawnej recepty papierowej. Niewiele zmieniło się w kwestii tego, co na tej recepcie się znajduje, ale ma ona kilka plusów, których recepta tradycyjna nie miała. To między innymi: 

1.    Szybki dostęp do recepty za pomocą IKP (Internetowego Konta Pacjenta)
2.    Czytelność – nie trzeba już rozczytywać pisma lekarzy 
3.    Minimalizacja pomyłek – łączy się to z punktem 2. – dzięki temu, że recepta jest czytelna, nie ma mowy o złym odczytaniu leku czy dawkowania 
4.    Wyeliminowanie gubienia recept – recepty zawsze dostępne są w IKP, dostajemy je również SMS-em i mailowo, dlatego to likwiduje problem gubienia się recept 

Zalety korzystania z recepty elektronicznej 

Wiemy już, że e-recepta ma swoje plusy. Ma również wiele zalet korzystanie z recepty elektronicznej. To między innymi: 

1.    Przyspieszenie oraz ułatwienie procesu wystawienia recept – można zrobić to zdalnie, bez konieczności pojawiania się w gabinecie lekarza, co szczególnie wszystko ułatwia w przypadku konieczności zdobycia recepty na leki, które przyjmujemy na stałe 
2.    Zapewnienie poprawności wystawienia recepty 
3.    Brak problemu z gubieniem recepty 
4.    Ograniczenie kolejek – dzięki temu, że można wystawić receptę przez Internet i nie jest konieczne pojawianie się na wizycie w gabinecie, więcej osób chorych może skorzystać z wizyty u lekarza 
5.    Ograniczenie błędów 
6.    Optymalizacja czasu pracy lekarzy 
7.    Eliminowanie problemu nieczytelnych oraz fałszywie wystawianych recept 
8.    Brak problemu z realizacją recepty w przypadku braku fizycznej recepty – szybkie logowanie do IKP załatwia całą sprawę 

E-recepty – odpowiedzialność lekarza 

Są podmioty lekarskie, które na potęgę wystawiają e-recepty. Warto jednak wiedzieć, że są pewne ograniczenia, których trzeba przestrzegać w tym procesie. Dopiero po wykonaniu konkretnych czynności lekarz może zdecydować o dalszym leczeniu oraz o tym, czy konieczne jest wystawienie e-recepty. Lekarz, który konsultuje zdalnie pacjenta, musi przeprowadzić wywiad lekarski oraz zapoznać się z dokumentacją medyczną. Jak to wygląda w praktyce? 

Masowe wystawianie e-recept sprawiło, że warto przypomnieć o pewnych kwestiach. Chociaż przepisy pozwalają na to, by wystawiać recepty zdalnie – musi się to odbyć z zachowaniem kilku ważnych zasad. Przede wszystkim: 

1.    Lekarz musi przeprowadzić wywiad lekarski 
2.    Lekarz musi zapoznać się z dokumentacją medyczną pacjenta, który zgłasza się do niego po receptę 

Lekarz może jednak przepisać receptę bez uprzedniego badania, jeśli chodzi o wystawienie recepty niezbędnej do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację zaopatrzenia w wyroby medyczne. Oczywiście jeśli wystawienie ich jest umotywowane stanem zdrowia pacjenta, który odzwierciedlony jest w dokumentacji medycznej. 

Lekarze rekordziści w roku 2023 wystawili około 400 recept w rok, co oznacza, że musieli wystawiać około 50 recept na godzinę, zakładając przy tym, że wystawiali oni recepty przez 24 godziny. W takim przypadku warto przypomnieć o tym, że za nierzetelne wykonywanie swojego zawodu lekarzom grożą kary z tytułu odpowiedzialności zawodowej – a lekarz odpowiada karnie, cywilnie oraz zawodowo. W bardzo krytycznych przypadkach lekarz może nawet zostać pozbawiony prawa do wykonywania zawodu. 

Jak realizować receptę? 

E-recepty można zrealizować w każdej aptece, podając swój numer PESEL oraz specjalny kod, który przyporządkowany jest do konkretnej recepty. Możemy również pokazać do zeskanowania specjalny kod QR, który możemy sprawdzić w aplikacji IKP w danej recepcie. 
Warto pamiętać o tym, że weszły w życie nowe przepisy na temat wykupywania niektórych leków – więcej informacji tutaj. Istotne jest również to, że konieczne jest zrealizowanie danej recepty w całości w aptece, w której rozpoczęliśmy realizację. 

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą