Liszaj. Co to jest? Objawy oraz przyczyny

przez redakcja HaloMed

08.07.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Liszaj to choroba skóry, o której niewiele osób tak naprawdę wie. Nazwa dla wielu osób z pewnością zabrzmi enigmatycznie. Liszaj płaski, o którym mowa, to przewlekła i niezakaźna choroba, która ma prawdopodobnie autoimmunologiczne podłoże. Dokładne przyczyny tego schorzenia nie są jednak znane. Jak objawia się liszaj, w jaki sposób można go leczyć oraz jak w ogóle można go zdiagnozować? 

Liszaj płaski – czym jest? 

Liszaj płaski to przewlekła choroba skóry o charakterze zapalnym. Najczęściej zajmuje skórę oraz błony śluzowe. Czasami choroba może również pojawiać się w obrębie paznokci lub narządów płciowych i odbytu, co jest bardzo niekomfortowe dla chorych. Najgroźniejszą formą liszaja płaskiego jest ten, który rozwija się na błonie śluzowej jamy ustnej. Uważa się, że to on może być przyczyną rozwoju nowotworu jamy ustnej. 
Liszaj ma różne postacie, wśród których wyróżnia się: 

1.    Liszaj nadżerkowy
2.    Liszaj guzkowy
3.    Liszaj zanikowy
4.    Liszaj mieszkowy
5.    Liszaj pęcherzowy 
6.    Liszaj barwnikowy 

Nic dziwnego, że dla wielu osób liszaj jest chorobą enigmatyczną, ponieważ szacuje się, że zdarza się on zaledwie 1% populacji na całym świecie. Najczęściej dotyka osoby w przedziale wiekowym 30-60 lat. 

Przyczyny liszaja płaskiego 

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego ludzie chorują na liszaj. Z obserwacji wynika jednak, że choroba ta może mieć podłoże autoimmunologiczne. Znaleziono również związek z innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak np. zapaleniem skórno-mięśniowym, cukrzycą czy łysieniem plackowatym. Niektóre leki również mogą być przyczyną zachorowania na liszaj. 
Podejrzewa się również, że choroba może mieć podłoże genetyczne. 
Żeby jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną, musi jednak upłynąć jeszcze trochę czasu – ciągle szukane są dokładniejsze przyczyny. 

Objawy liszaja płaskiego 

W liszaju płaskim objawy mogą być naprawdę różne – najbardziej charakterystycznym objawem są swędzące zmiany skórne w postaci błyszczących grudek o fioletowym zabarwieniu. Mają różną wielkość, a pod palcem czuć, że są dosyć twarde. Na grudkach często występuje również sieć białych linii. Inne objawy to między innymi: 

1.    Twarde w dotyku grudki, o fioletowym zabarwieniu 
2.    Swędzenie 
3.    Ból skóry 
4.    Bliznowacenia 
5.    Zaczerwienienie 
6.    Suchość w ustach 
7.    Pieczenie 
8.    Drobne krwawienia

Niektóre objawy charakterystyczne są dla konkretnych rodzajów. Np. pieczenie, suchość w ustach czy drobne krwawienia są charakterystyczne dla liszaja płaskiego jamy ustnej. 

Diagnozowanie liszaja płaskiego 

Liszaj płaski nie jest chorobą, która byłaby trudna do rozpoznania. Do postawienia diagnozy zazwyczaj wystarczy wywiad z pacjentem i obejrzenie zmian. Czasami jednak, ze względu na różne umiejscowienie liszaja płaskiego, konieczne może być wykonanie badań histopatologicznych. Badanie to polega na pobraniu wycinka zmienionej chorobowo skóry, a następnie poddanie go ocenie pod mikroskopem. 
Nie należy zwlekać z odwiedzeniem lekarza – jeśli tylko pojawią się na naszym ciele jakiekolwiek niepokojące zmiany, powinniśmy umówić się do specjalisty w celu ich zdiagnozowania. 

Leczenie liszaja płaskiego 

Zdecydowana większość osób, która choruje na liszaj płaski, wyleczy się sama w przeciągu około dwóch lat. U koło połowy chorych – zmiany znikają po pół roku. Samo leczenie liszaja opiera się na leczeniu objawowym i na tym, aby przyspieszyć gojenie – dlatego podaje się między innymi maści. W każdym przypadku to dermatolog, po zapoznaniu się z przypadkiem, orzeknie, jakie należy wprowadzić leczenie. 

Niestety, wiadomość na temat profilaktyki nie jest dobra – nie ma żadnej możliwości, aby zapobiegać rozwojowi choroby. 

-
Autor: S.L.

Przy współudziale lekarza: Kamila Piotrowska

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą