• Strona główna
  • Blog
  • E-recepta transgraniczna. Dołączył nowy kraj. Czym jest recepta transgraniczna?

E-recepta transgraniczna. Dołączył nowy kraj. Czym jest recepta transgraniczna?

przez redakcja HaloMed

21.06.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Recepta transgraniczna została wprowadzona w celu udogodnienia dla wszystkich osób, które z różnych powodów przekraczają granice państw Unii Europejskiej oraz krajów EFTA. Dzięki temu zakup leków jest znacznie prostszy. Do listy państw, w których można realizować receptę, właśnie dołączyło kolejne. Czym dokładnie jest recepta transgraniczna, w jaki sposób można ją zrealizować i jakie państwo przystąpiło do programu? 

Czym jest e-recepta transgraniczna? 

Recepta ma ułatwiać osobom podróżującym, lub mieszkającym na stałe poza granicami kraju, wykupienie recepty od lekarza. Rozwiązanie to działa obecnie w niektórych państwach Unii Europejskiej oraz w krajach EFTA. Pacjenci, którzy mają receptę, a podróżują po kontynencie europejskim lub które żyją przy granicach – będą mogli w łatwiejszy i szybszy sposób zrealizować swoją receptę. Gdzie dokładnie Polacy w Europie mogą wykupić swoją e-receptę transgraniczną? Oto lista krajów, które to umożliwiają: 

1.    Chorwacja
2.    Finlandia
3.    Estonia
4.    Czechy
5.    Grecja
6.    Łotwa
7.    Portugalia
8.    Hiszpania

Oprócz tego to również kraje EFTA, czyli Islandia, Liechtenstein oraz Norwegia. Oznacza to, że również mieszkańcy tamtejszych krajów mogą wykupić receptę transgraniczną w Polsce. 
Właśnie do całej listy dołączył kolejny kraj i jest to Litwa. 

Jak uzyskać i realizować receptę transgraniczną? 

Aby móc zrealizować receptę transgraniczną, czyli receptę poza granicami kraju, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza w celu jej wystawienia. Bardzo ważne jest, aby lekarz zaznaczył, że jest to recepta transgraniczna. Przed podjęciem próby wykupienia leków konieczne jest zalogowanie się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – to bardzo szybkie i proste rozwiązanie. Po tym, jak już zalogujemy się tam, należy przejść do sekcji „Uprawnienia”, gdzie taka opcja się znajduje, a która to zezwala na zrealizowanie recepty poza granicami Polski. Trzeba wyrazić zgodę, a później wybrać z listy państwa, w których zamierzamy realizować recepty. Równie ważne jest wyrażenie wtedy zgody na przetwarzanie danych osobowych poza granicami kraju w celu realizowania recepty. Zgoda ta jest wyrażana na stałe, aż do momentu, kiedy pacjent zdecyduje się na jej wycofanie. 
Wersja elektroniczna recepty transgranicznej jest dostępna jedynie dla dorosłych. W przypadku dzieci konieczne jest wypisanie recepty transgranicznej na tradycyjnej, papierowej recepcie. 
Nie wszystkie apteki będą pozwalały na realizację takiej recepty – warto więc sprawdzić, które z nich honorują elektroniczne recepty transgraniczne. Jeśli już uda nam się znaleźć takie miejsce, konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości za pomocą dowodu. Tyle pozwoli na to, żeby zakupić niezbędne medykamenty. 

Ważne jest zakupienie wszystkich leków jednocześnie, ponieważ recepta nie może być dzielona, jak to ma miejsce w przypadku recepty realizowanej w Polsce. Jeśli jakiegoś leku brakuje, niemożliwe będzie wykupienie go w innym terminie – w wielu miejscach farmaceuta może zaproponować zamiennik, jeśli nie ma ku temu żadnych medycznych przeciwwskazań. E-recepta transgraniczna nie pozwala również na skorzystanie z refundacji – można jednak prosić o zwrot środków w Narodowym Funduszu Zdrowia. 

Czego nie wykupimy na recepcie transgranicznej? 

Nie wszystko może zostać wykupione za pomocą recepty transgranicznej. Są pewne ograniczenia, o których warto pamiętać. Niemożliwe będzie zakupienie leków odurzających, psychotropowych, recepturowych, a także środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. 
Dlatego ważne jest zaznaczenie lekarzowi, że zamierzamy zrealizować swoją e-receptę w innym kraju niż Polska – wszystko po to, aby uniknąć problemów z ich zakupem. 

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą