Choroba wieńcowa. Co to jest? Objawy, przyczyny

przez redakcja HaloMed

20.06.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Choroba wieńcowa, inaczej zwana zespołem wieńcowym, jest chorobą niedokrwienną serca. Jest to zespół objawów, który wywołany jest niedokrwieniem mięśnia sercowego. Główną przyczyną choroby jest miażdżyca. W przypadku, kiedy podejrzewamy u siebie problemy z sercem, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Jeśli diagnoza potwierdzi, że borykamy się z chorobą wieńcową, konieczne będzie eliminowanie czynników ryzyka, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Szybka reakcja może uratować zdrowie, ale przede wszystkim – życie. Czym dokładnie jest choroba wieńcowa, jakie są jej przyczyny oraz objawy, a także, w jaki sposób można ją leczyć, by mimo wszystko cieszyć się długim życiem? 

Choroba wieńcowa – co to jest? Charakterystyka 

Choroba wieńcowa, czyli zespół wieńcowy lub choroba niedokrwienna serca, to choroba, która charakteryzuje się upośledzeniem przepływu krwi przez tętnice wieńcowe, co najczęściej jest konsekwencją w przypadku zmian miażdżycowych. Niedostateczne ukrwienie oznacza, że niedostateczne jest zaopatrzenie w tlen. Oznacza to, że wszystkie objawy, które odczuwamy, to wynik braku tlenu oraz innych substancji odżywczych w komórkach organizmu człowieka.

Przyczyny choroby wieńcowej serca 

Na występowanie choroby wieńcowej serca wpływa wiele czynników, chociaż najczęściej wskazuje się jedną i jest nią miażdżyca. Wszystkie czynniki można jednak podzielić na dwie grupy: pierwotne oraz wtórne. Wśród pierwotnych czynników wymienia się zmiany, które występują w tętnicach wieńcowych, a wtórne czynniki to sytuacje, które nie są ściśle powiązane z tętnicami wieńcowymi. 

Pierwotne przyczyny zespołu wieńcowego to między innymi: 

1.    Miażdżyca 
2.    Wady tętnic wrodzone
3.    Kiła
4.    Toczeń rumieniowaty
5.    Odkładanie się w tętnicach produktów, które wynikają z wadliwych przemian metabolicznych 
6.    Zatory tętnicy wieńcowej 
7.    Choroba Kawasaki 

Z kolei wtórne przyczyny choroby wieńcowej to z kolei: 

1.    Niskie ciśnienie
2.    Niedokrwistość 
3.    Zatrucie tlenkiem węgla, czyli czadem
4.    Niepoprawne skurcze w ściankach tętnicy wieńcowej
5.    Podwyższony cholesterol 
6.    Nieprawidłowości w przebiegu nadtętniczych mostków mięśniowych

Objawy choroby wieńcowej 

Choroba wieńcowa również dzieli się na dwa rodzaje – jeden z nich to postać stabilna, a druga to ostra. Pierwsza z nich występuje przewlekle i jej głównym objawem są bóle, które odczuwane są w klatce piersiowej. Druga z kolei objawia się zawałem serca, zgonem lub dławicą piersiową niestabilną.
Objawy choroby wieńcowej są najczęściej odczuwalne wtedy, kiedy dochodzi do sytuacji silnie stresującej, podczas wysiłku fizycznego oraz po obfitych posiłkach. Na nasilenie objawów mogą mieć również wpływ czynniki zewnętrzne, na przykład niska temperatura czy godziny poranne. Jakie są główne objawy? 

1.    Bóle w klatce piersiowej, zlokalizowane w mostku 
2.    Duszności 
3.    Mdłości 
4.    Osłabienie 
5.    Kołatanie mięśnia sercowego 
6.    Spłycony oddech 
7.    Nadmierna potliwość 
8.    Ucisk zamostkowy 
9.    Przyspieszona akcja serca 

Czasami choroba nie daje żadnych objawów, więc chory nie wie nawet, że ma do czynienia z takim rodzajem schorzenia. Czasami pacjenci dowiadują się, że od dawna chorują na chorobę wieńcową, kiedy trafiają do szpitala po zawale. Dlatego ważne jest reagowanie na wszelkie objawy, a najlepiej – profilaktyka. 

Diagnozowanie zespołu wieńcowego 

Diagnostyka choroby niedokrwiennej serca wymaga tego, aby przeprowadzić szereg badań. Są to między innymi: 

1.    EKG, a czasami nawet EKG wysiłkowe 
2.    Badania laboratoryjne, w skład których wchodzi między innymi lipidogram, morfologia i badanie hormonów tarczycy 
3.    Scyntygrafia perfuzyjna wysiłkowa 
4.    Echokardiografia obciążeniowa ora spoczynkowa 
5.    Koronarografia 
6.    Badanie rentgenowskie klatki piersiowej 

Dzięki temu możliwe jest kompleksowe sprawdzenie serca oraz naczyń powiązanych z sercem. Jeśli badania faktycznie potwierdzą chorobę wieńcową – konieczne będzie wdrożenie leczenia, które powinno być możliwie jak najmocniej holistyczne. 

Leczenie choroby wieńcowej 

Leczenie stabilnej choroby wieńcowej odbywa się za pomocą farmakoterapii. Stosowane są najczęściej beta-blokery, sartany i inhibitory knwertazy angiotensyny czy nitrogliceryna. Nie jest to jednak cała lista stosowanych leków. Każdorazowo decyzję o tym, czym leczyć chorobę wieńcową, podejmuje lekarz po zapoznaniu się dokładnie z przypadkiem pacjenta. W leczeniu choroby wielkie znaczenie ma również styl życia, jaki prowadzi osoba chora. 
Dlatego właśnie warto wprowadzić delikatną aktywność fizyczną, ograniczyć stres, wprowadzić ćwiczenia oddechowe oraz dokładnie zadbać o dietę – w przypadku chorób sercowych szczególnie poleca się zastosowanie diety śródziemnomorskiej. Równie ważne jest zrezygnowanie z palenia papierosów oraz zaprzestanie spożywania alkoholu. 
Czasami leczenie zachowawcze nie daje efektów i wtedy lekarz może zadecydować o leczeniu zabiegowym – lekarz przeprowadzi wtedy angioplastykę, która polega na poszerzeniu światła tętnic wieńcowych, a co za tym idzie – usprawnia przepływ krwi. 

-
Autor: P.S.

Przy współudziale lekarza: Marcin Lubiński

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą