Katar ropny. Co to jest? Objawy, przyczyny i leczenie

przez redakcja HaloMed

18.06.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Katar ropny to jeden z rodzajów kataru, z którym dość często zgłaszają się pacjenci do gabinetu lekarza. Najczęściej to objaw infekcji lub chorób zatok, a rozpoznać można go w prosty sposób po wydzielinie, która sączy się z nosa – jest ona gęsta, lepka, ma nieprzyjemny zapach, a dodatkowo ma żółtawe, zielonkawe bądź niekiedy szarawe zabarwienie. W jaki sposób można leczyć katar ropny? 

Jak wygląda katar ropny? 

Katar ropny jest katarem, który objawia się żółtym albo zielonkawym kolorem, a czasem zdarza się, że występuje również w kolorze lekko szarawym. Wydzielina jest przy tym wszystkim gęsta oraz lepka, a usunięcie jej z nosa nie jest takie proste. Ze względu na swoją konsystencję, często pojawia się przy nim uczucie zatkanego nosa, a co za tym idzie – występują także trudności z oddychaniem. Taki rodzaj kataru sprawia, że węch i smak są zaburzone i często zmienia się przy tym barwa głosu. Co jest również bardzo charakterystyczne dla tego kataru to fakt, że jego wydzielina ma bardzo specyficzny zapach, który jest bardzo nieprzyjemny. 
Niejednokrotnie katar, który ścieka po tylnej ścianie gardła, doprowadza do mokrego kaszlu, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie i sprawia, że chorzy budzą się w nocy, dusząc się. 

Katar ropny – przyczyny 

Przyczynami kataru ropnego są infekcje zatok, ale czasami katar ropny pojawia się również przy przeziębieniu oraz grypie. Wywoływany jest przez bakterie, np. Moraxella catarrhalis. Ale to nie jest jedyny powód – często katar jest wywoływany bakteriami, które nadkaziły już poprzednią infekcję wirusową. Wskazuje się również, że równie częstą przyczyną ropnego kataru jest zapalenie zatok przynosowych. 

Objawy towarzyszące w katarze ropnym 

Katar ropny zazwyczaj występuje wraz z innymi objawami, szczególnie jeśli jest konsekwencją zakażenia bakteriami oraz wirusami. Dlatego istnieje wiele towarzyszących katarowi objawów, takich jak: 

1.    Gorączka
2.    Drapanie w gardle
3.    Kaszel
4.    Niedrożność nosa 
5.    Problemy z odkrztuszaniem flegmy 
6.    Zmiana głosu 
7.    Upośledzenie lub strata węchu
8.    Bóle w okolicach zatok 
9.    Bóle gardła
10.    Bóle głowy
11.    Zmęczenie

Czy z katarem ropnym zgłosić się do lekarza? 

Chociaż zazwyczaj, kiedy trafia się u nas katar, radzimy sobie domowymi specyfikami, tak w przypadku ropnego kataru warto przemyśleć wizytę u lekarza. Wszystko dlatego, że prawdopodobnie będzie konieczne zażywanie odpowiednich środków w celu jego wyleczenia. Szczególnie powinno nas zaniepokoić, kiedy katar ropny występuje wraz z krwią. Konieczne może być przeprowadzenie diagnostyki, a następnie dobranie odpowiedniego leczenia. 
Powinien nas również zaniepokoić katar, który utrzymuje się u nas dłużej, niż 3 tygodnie. Zdecydowanie konieczne jest odwiedzenie lekarza z dzieckiem, u którego występuje katar, który jest lepki i ma żółto-zieloną barwę.

Leczenie ropnego kataru 

A w jaki sposób można leczyć katar ropny? Przede wszystkim, jeśli okaże się, że powodem jest infekcja bakteryjna – wtedy lekarz powinien wprowadzić antybiotyk, który wyleczy ten i pewnie szereg innych objawów. W przypadku zakażenia wirusowego – musimy czekać, w tym przypadku antybiotyki na nic się zdadzą. Czasami wsparciem w antybiotykoterapii może być zastosowanie dodatkowych leków konkretnie na dane objawy – dlatego stosowanie doustnych i miejscowych leków na katar może być rozwiązaniem problemu. 

W aptekach można dostać wiele produktów bez recepty, które mogą pomóc np. w odrywaniu się wydzieliny oraz udrażnianiu nosa i czasami warto się na nie zdecydować. Szczególnie jeśli mamy problem z obrzękiem błon śluzowych nosa albo odczuwamy spore bóle w tej okolicy. 
Wśród domowych sposobów na katar można wyróżnić inhalacje solą fizjologiczną lub olejkiem eterycznym, nawilżanie pomieszczenia oraz częste wietrzenie pomieszczeń, w których na co dzień przebywamy. Warto regularnie dmuchać nos, szczególnie po rozrzedzeniu wydzieliny inhalacjami. 

Ile trwa katar ropny? 

Zazwyczaj katar powinien trwać do 10 dni, ale zdarza się, że te wartości się wahają. Jeśli jednak przeciąga się to do nawet kilku tygodni albo dochodzą dodatkowe objawy, które nas niepokoją – powinniśmy zgłosić się do lekarza, bo może to być jasnym sygnałem przechodzenia poważniejszej choroby. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Anna Klicka-Jóźwik

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą