Leczenie kanałowe zęba. Jak wygląda? Przygotowanie

przez redakcja HaloMed

17.06.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Leczenie kanałowe, inaczej leczenie endodontyczne, to leczenie, które konieczne jest w momencie, gdy nieleczona próchnica prowadzi do zapalenia miazgi zęba. Nie jest to jednak jedyny powód, kiedy konieczne jest zastosowanie leczenia endodontycznego. Statystycznie jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinecie stomatologów. W jaki sposób przebiega takie leczenie, jak wygląda i to, co najbardziej interesuje pacjentów – czy boli? Wszystkie najważniejsze informacje znajdują się poniżej. 

Leczenie kanałowe – co to jest? 

Leczenie kanałowe jest zabiegiem, po który sięga się w przypadku niektórych stanów zapalnych miazgi oraz tkanek okołowierozchołkowych. Celem zabiegu jest zachowanie zęba w całości w jamie ustnej. Cały zabieg polega na mechanicznym opracowaniu kanałów zębowych, podczas których usuwane są zapalne lub martwe miazgi oraz bakterie. Następnie kanały zostają odkażane, a następnie szczelnie wypełniane. Leczenie kanałowe kończy się trwałą odbudową korony zęba. Dzięki postępowi technologicznemu lekarze mogą już z góry ocenić, jak skomplikowany jest system korzeniowy zębów i odpowiednio zaplanować całą procedurę leczenia. W wielu miejscach leczenie kanałowe można zrobić już na jednej wizycie. Co ciekawe – część zębów można leczyć kanałowo na NFZ, czyli Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Leczenie kanałowe zęba – przygotowanie 

Najważniejszym elementem, przed przystąpieniem do leczenia kanałowego, jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego. Jest to konieczne, aby móc dokładnie ocenić sytuację, oraz pozwala na odpowiednie przygotowanie się do zabiegu. Lekarz przy pomocy RTG może sprawdzić budowę korzeni, a także dokładny układ zębów, a także czy nie występują zmiany zapalne wokół korzeni. Takie zdjęcie wykonuje się również już po leczeniu, żeby móc ocenić, czy leczenie kanałowe zostało wykonane prawidłowo i czy kanały zostały poprawnie wypełnione. 
Elementu zrobienia zdjęcia rentgenowskiego nie można pominąć. 

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe? 

Istnieje kilka dolegliwości, które mogą zwiastować konieczność wykonania leczenia kanałowego. Przede wszystkim jest to oczywiście dotkliwy i przewlekły ból zęba, który może wskazywać na powstanie stanu zapalnego. Jeśli utrzymuje się długo i zaburza sen – prawie zawsze kończy się to leczeniem kanałowym. Oprócz rozległego stanu próchnicowego zaleceniem do takiego zabiegu są takie sytuacje jak: 

1.    Martwica miazgi 
2.    Urazy zębów
3.    Mikrourazy
4.    Próchnica wtórna 
5.    Narażenie zęba na różne bodźce np. termiczne, radioaktywne czy świetlne 
6.    Nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe wcześniej 
7.    Zmiany okołowierzchołkowe

Jak wygląda leczenie kanałowe? 

Przede wszystkim – wspomniane zdjęcie rentgenowskie w celu zaplanowania leczenia. W kolejnym etapie jest rozmowa lekarza wykonującego zabieg z pacjentem. Jak wygląda całe leczenie krok po kroku? 

1.    Lekarz założy koferdam, który m.in. izoluje ząb, który ma być leczony, od śliny, co zapewnia lepszą widoczność lekarzowi
2.    Odnalezienie wszystkich kanałów 
3.    Oczyszczenie kanałów, czyli usunięcie bakterii oraz miazgi, a następnie nadanie im odpowiedniego kształtu 
4.    Zdezynfekowanie kanałów przy pomocy różnych płynów płuczących
5.    Szczelne wypełnienie kanałów za pomocą uszczelniacza oraz gutaperki 

Jak już wspomnieliśmy – po całym zabiegu wykonuje się zdjęcie RTG, aby ocenić, czy leczenie zostało przeprowadzone prawidłowo. Jeśli tak – ząb gotowy jest do założenia wypełnienia, a w przypadku większych zniszczeń korony do odbudowy protetycznej. 

Jeszcze do niedawna wykonywano leczenie kanałowe na kilku wizytach i bardzo długo trwało. Dzisiaj wykonuje się takie badanie zazwyczaj na jednej wizycie, a to wszystko związane jest z rozwojem w dziedzinie stomatologii. Nie ma już konieczności zatruwania zębów, a dodatkowo pojawiło się wiele udoskonalonych technik oraz urządzeń. Leczenie na co najmniej dwóch wizytach zdarza się, ale najczęściej w przypadku, kiedy brakuje czasu na wykonanie pełnej procedury oraz w przypadku zębów, które mają nieukończony rozwój korzenia. 

W dzisiejszych czasach bolesne leczenie kanałowe to już przeszłość. Lekarz znieczula bolący ząb i niemalże od razu może przystąpić do leczenia kanałowego. Obecnie jest wybór wielu różnych znieczuleń, więc na pewno stomatolog dobierze najlepsze z nich, aby wizyta przebiegła bez bólu. 

Zalecenia po leczeniu kanałowym 

Każdorazowo, po wykonanym zabiegu, to lekarz decyduje, jakie jest dalsze postępowanie oraz jakie są zalecenia. Należy pamiętać, że do czasu odpuszczenia znieczulenia nie będzie można spożywać jedzenia ani picia. Mimo tego, że sama procedura jest bezbolesna, a także mimo wykonania leczenia prawidłowo, może pojawić się po zabiegu dyskomfort, który może być dokuczliwy przez pewien czas. Warto wiedzieć, że taki ból pozabiegowy może trwać zaledwie parę godzin, ale u niektórych może utrzymywać się nawet do kilku dni i jest to w pełni normalne. Jeśli jednak jest to coś, czego nie możemy znieść – warto skonsultować to z lekarzem. 

Leczenie kanałowe – NFZ 

Nie wszyscy wiedzą, że możliwe jest wykonanie leczenia na NFZ. Przede wszystkim przysługuje ono dzieciom oraz młodzieży do 18 roku życia, ale także kobietom w ciąży i połogu. Pozostali pacjenci mogą liczyć na leczenie kanałowe, ale są pewne ograniczenia. Możliwe jest jedynie wyleczenie zębów przednich – od kła do kła, czyli jedynki, dwójki oraz trójki. Za kolejne zęby będzie trzeba zapłacić. 

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Trzeba przyznać, że zabieg nie należy do najtańszych. Szacuje się, że koszt wyleczenia jednego zęba kanałowo to koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ma na to wpływ wiele czynników: 

1.    Ilość korzeni w zębie
2.    Anatomia zęba 
3.    Obecność perforacji 
4.    Czy jest to pierwsze, czy kolejne leczenie kanałowe tego samego zęba 
5.    Metody pracy lekarza i jego kwalifikacje 
6.    Miejscowość wykonywania zabiegu 
7.    Użyte materiały oraz narzędzia 
8.    Dodatkowe usługi 

Leczenie endodontyczne jest jednak warte każdych pieniędzy – pozwala bowiem na zachowanie własnego zęba w jamie ustnej, a alternatywą jest konieczność leczenia implantologicznego, co z kolei wiąże się z jeszcze wyższymi kosztami. 

-
Autor: S.L

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą