• Strona główna
  • Blog
  • WZW typu B (HBV), czyli wirusowe zapalenie wątroby typu B. Opis choroby

WZW typu B (HBV), czyli wirusowe zapalenie wątroby typu B. Opis choroby

przez redakcja HaloMed

26.08.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

WZW typu B, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu B, to groźna choroba zakaźna, która jest wywoływana przez wirus HBV. Schorzenie często prowadzi do marskości oraz nowotworu wątroby. W jaki sposób w ogóle dochodzi do zakażenia oraz czy istnieje jakikolwiek skuteczny sposób, aby uchronić się przed zakażeniem? 

WZW typu B – co to za choroba? 

WZW typu B, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu B, to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych, które występują u człowieka. Choroba wywoływana jest przez wirus HBV, który prowadzi do rozwinięcia się zakażenia w stopniu ostrym lub przewlekłym. Do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby tego typu dochodzi poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej, kontakty seksualne oraz używanie skażonego sprzętu medycznego. Wirus HBV, który doprowadza do rozwoju tego rodzaju zapalenia wątroby, jest znacznie bardziej zakaźny aniżeli wirus HIV – szacuje się, że nawet stukrotnie bardziej.
Choroba może prowadzić do bardzo ciężkich powikłań, wśród których wymienia się między innymi marskość wątroby oraz rozwój nowotworu. Jakie są dokładne objawy oraz przyczyny WZW typu B? 

WZW B – przyczyny zarażenia 

Przyczyną rozwoju WZW B jest zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV). Do takiego zakażenia może dojść poprzez: 

1.    Kontakt z zakażoną krwią 
2.    Kontakt seksualny z osobą zakażoną 
3.    Kontakt z wydzielinami osoby zakażonej tj. kontakt z jego śliną, śluzem lub spermą 
4.    Używanie skażonych igieł, narzędzi chirurgicznych czy przyborów kosmetycznych, narzędzi do wykonywania tatuaży i tym podobnych
5.    Poród, kiedy ma się zakażoną matkę. 

Po wniknięciu do organizmu wirus przedostaje się do komórek wątroby, a następnie namnaża się, co prowadzi do uszkodzenia wątroby i wystąpienia objawów. W jaki sposób można w ogóle zauważyć, że zostało się zakażonym WZW B? 

Objawy WZW typu B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest nazywane często „żółtaczką zakaźną”, a to wszystko przez najbardziej typowy objaw, czyli zażółcenie się skóry oraz białek oczu. Objawy WZW B nie są jednak zauważalne od razu – potrzeba około 3-4 miesięcy, aby móc zaobserwować pierwsze objawy. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów WZW B wyróżnia się między innymi: 

1.    Zażółcenie skóry 
2.    Zażółcenie białek oka 
3.    Ciemne zabarwienie moczu 
4.    Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego 
5.    Osłabienie 
6.    Brak apetytu 

Takie objawy są najczęściej obserwowane w ostrym zakażeniu HBV. Często jednak WZW B jest bezobjawowe. 
Często dowiadujemy się o WZW B już w momencie wystąpienia powikłań, czyli kiedy u pacjenta pojawiają się: 

1.    Zapalenie stawów
2.    Guzkowe zapalenie tętnic 
3.    Zapalenie nerek 
4.    Marskość wątroby 
5.    Nowotwór wątroby 

Diagnozowanie oraz leczenie WZW B 

Żeby dowiedzieć się, czy nie mamy do czynienia z WZW B – musimy poddać się specjalnym badaniom, a wynik zostanie omówiony przez lekarza. Jeśli okaże się, że faktycznie HBV dotyczy właśnie nas – będzie konieczne dostosowanie się do zaleceń w celu leczenia WZW B. W ostrej fazie zaleca się głównie unikanie alkoholu, stosowanie odpowiedniej diety, ograniczenie wysiłku fizycznego oraz unikanie leków metabolizowanych w wątrobie. Z kolei w przypadku przewlekłego zapalenia wątroby typu B konieczne jest zastosowanie leków, które mają na celu spowolnić namnażanie się wirusa, zmian zapalnych oraz włóknienia wątroby. Ich celem jest ochronienie wątroby przed rozwojem marskości oraz raka wątrobowokomórkowego. 

Profilaktyka WZW B

Do tego, aby nie doszło do zakażenia wirusem HBV, jest konieczne przestrzeganie pewnych zasad. Wśród nich są między innymi: 

1.    Przestrzeganie zasad higieny tj. stosowanie jednorazowych igieł oraz sprzętów medycznych 
2.    Odpowiednie zabezpieczanie przedmiotów, które zostały skażone krwią 
3.    Badanie honorowych dawców krwi pod kątem HBV
4.    Unikanie przypadkowych oraz ryzykownych kontaktów seksualnych 
5.    Szczepienie ochronne przeciwko WZW B 

To, co warto podkreślić, to fakt występowania szczepionki na WZW B. Można skorzystać z preparatów pojedynczych lub skojarzonych. Szczepienie jest obowiązkowe dla wszystkich niemowląt, ale zaleca się również każdemu, kto dotychczas nie był szczepiony. Szczepienie charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością i bardzo rzadko daje jakiekolwiek niepożądane odczyny poszczepienne. Szczepienie przeciwko WZW B chroni przed rozwojem powikłań zakażenia, ale również jest skuteczną ochroną przed zachorowaniem na WZW typu B. 

-
Autor: S.L.
 
Przy współudziale lekarza: Dawid Wrona

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą