Angiografia. Co to za badanie? Jak przebiega?

przez redakcja HaloMed

27.08.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Angiografia to jedno z badań, które wykonuje się, aby jak najlepiej przyjrzeć się naczyniom krwionośnym oraz przepływowi krwi przez te naczynia. To badanie, które wykonuje się, kiedy pacjent może mieć np. chorobę wieńcową lub zatorowość płucną. Jak dokładnie wygląda to badanie, w jaki sposób należy się do niego przygotować, a także kiedy dokładnie lekarz może nas skierować na wykonanie takiego zabiegu? 

Angiografia – opis badania 

Angiografia to badanie, które uwidocznia oraz pozwala na ocenę przepływu krwi w naczyniach. Obraz uzyskiwany jest za pomocą technik promieniowania rentgenowskiego. Ważnym elementem angiografii jest podanie środka kontrastowego, który wypełnia naczynia krwionośne, a to z kolei pozwala na zaobserwowanie ewentualnych nieprawidłowości w budowie oraz drożności wspomnianych naczyń. Możliwa jest diagnostyka również poszczególnych części organizmu. Badanie pozwala na wykrycie takich anomalii w organizmie człowieka jak zablokowanie oraz zwężenie żył lub tętnic, nieprawidłowe poszerzenia tętnic czy inne zmiany chorobowe w obrębie żył. 

Wskazania do wykonania angiografii 

Wśród wskazań do wykonania angiografii znajdują się między innymi: 

1.    Zakrzepica
2.    Choroba wieńcowa 
3.    Podejrzenie nieprawidłowości nerwowo-naczyniowych 
4.    Stan zapalny ścian naczyń krwionośnych 
5.    Podejrzenie tętniaka lub guza mózgu 
6.    Zmiany miażdżycowe 
7.    Ocena guzów jajników
8.    Zatorowość płucna 
9.    Badanie dna oka w przebiegu cukrzycy 
10.    Ocena unaczynienia danego narządu 
11.    Zakrzepica żył głębokich 
12.    Choroby neurologiczne 

Alternatywą dla angiografii są nieinwazyjne badania naczyń, wśród których wyróżnia się między innymi USG Doppler, angiografia TK czy angiografia MR. Zazwyczaj te badania wystarczają, ale jeśli nie uzyska się tam zadowalających wyników – konieczne będzie wykonanie innego rodzaju badania. 

Rodzaje angiografii 

Wyróżnia się kilka rodzajów angiografii, po które sięga się, w celu uzyskania jak najlepszego obrazu. Są to między innymi: 

1.    Angiografia klasyczna 
2.    Angio-TK 
3.    Angio-MR 
4.    Perfuzja TK – wykonywana najczęściej w przypadku podejrzenia udarów niedokrwiennych mózgu 
5.    Trójwymiarowa angiografia dopplerowska – wykonuje się ją najczęściej w przypadku podejrzenia nowotworów jajników oraz endometrium 
6.    Ultrasonografia dopplerowska z podwójnym obrazowaniem 

Angiografia – przygotowanie do badania 

Aby możliwe było wykonanie angiografii – konieczne jest sprawdzenie, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Z tego względu pacjent powinien wykonać odpowiednie badania krwi, żeby zobaczyć, jaki jest poziom kreatyniny, grupa krwi oraz poziom hemoglobiny. Przed badaniem lekarz zapyta również o wszystkie przebyte choroby, operacje, zażywane leki oraz inne, istotne z jego punktu widzenia rzeczy. Z uwagi na konieczność podania kontrastu do badania – należy zaopatrzyć się w duże ilości wody, ale również wypić sporo przed badaniem. Kiedy angiografia wykonywana jest planowo, to ważne jest, aby wykonać badanie na czczo. 

Przebieg badania 

Podczas badania pacjent pozostaje przytomny. Przed badaniem podaje się mu środek sedatywny, a następnie znieczula się miejsce nakłucia. W tym miejscu lekarz wprowadza do tętnicy specjalny cewnik. Cewnik ostrożnie kieruje się do miejsca, które poddawane jest badaniu. Wówczas podaje się również płynny kontrast, który sprawia, że na serii zdjęć RTG wykonywanych zaraz potem są widoczne wszystkie najważniejsze elementy układu krwionośnego. Po wykonaniu badania lekarz usuwa cewnik z tętnicy, a na to miejsce zakłada się opatrunek uciskowy (czasami konieczne może być założenie szwów, ale zdarza się to bardzo rzadko). Cała procedura trwa zazwyczaj około 30 minut, ale jeśli jest konieczność przebadania większego obszaru lub pojawią się jakieś problemy – badanie może trwać nawet dwie godziny. 
Po wykonaniu badania trzeba pamiętać o piciu kilku litrów płynów w celu wypłukania kontrastu. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Anna Klicka-Jóźwik

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą