Rozedma płuc. Objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia

przez redakcja HaloMed

29.08.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Rozedma płuc jest chorobą, która jest wynikiem przewlekłych procesów zapalnych, które toczą się w oskrzelach. W przebiegu rozedmy pęcherzyki płucne stopniowo tracą swoją elastyczność, powodując upośledzenie transportu tlenu do krwiobiegu i w konsekwencji narastającą duszność, która w zaawansowanym stadium pojawia się nawet w spoczynku. Czym dokładnie jest rozedma płuc, co do niej doprowadza i jakie są jej objawy? 

Rozedma płuc – co to jest? 

Rozedma płuc jest stanem patologicznym, w którym dochodzi do powstawania w płucach większej ilości powietrza, niż to powinno mieć miejsce. To choroba przewlekła, która charakteryzuje się głównie nieprawidłowym powiększeniem przestrzeni powietrznych położonych obwodowo od oskrzelików końcowych oraz destrukcją ścianek tych struktur. Konsekwencję tego jest wzmożone upowietrznienie płuc, przy jednoczesnym zmniejszeniu się ilości pęcherzyków płucnych. Zmiany powodowane przez rozedmę płuc upośledzają wymianę gazową, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do niewydolności oddechowej.
Rozedma płuc jest wynikiem uszkodzenia tkanki płuc, co może być spowodowane przez wiele czynników. 

Przyczyny powstawania rozedmy płuc 

Rozedma płuc to wynik uszkodzenia tkanki płuc. W szczególny sposób są na to narażeni palacze. Ale to nie jedyne czynniki, które mogą doprowadzić do rozwoju rozedmy płucnej. Specjaliści wskazują na to, że głównymi powodami powstawania tego problemu są między innymi: 

1.    Bierne palenie 
2.    Infekcje płuc 
3.    Niska masa urodzeniowa
4.    Alergie 
5.    Zanieczyszczenie środowiska

Często rozedma płuc występuje wraz z przewlekłym zapaleniem oskrzeli, a obie te jednostki składają się na POChP, czyli na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. 

Rozedma płuc – objawy 

Po czym można poznać, że prawdopodobnie mamy do czynienia z rozedmą płuc? Na początku nie jest to takie proste, bo choroba nie daje żadnych objawów. Dopiero w zaawansowanej postaci można zaobserwować takie objawy jak: 

1.    Kaszel
2.    Zadyszka (w krytycznym momencie – nawet podczas braku aktywności)
3.    Duszność
4.    Uczucie braku powietrza 
5.    Zasinienie skóry (spowodowane gorszym utlenowaniem tkanek)

Wraz z postępowaniem choroby dochodzi do zmian np. w oddychaniu. Osoba z rozedmą płuc zaczyna oddychać przez zaciśnięte usta, a oddech się wydłuża. Kształt klatki piersiowej zmienia się i zaczyna przyjmować postać beczkowatą. 

Diagnozowanie oraz leczenie rozedmy płuc 

Diagnostyka rozedmy rozpoczyna się od wywiadu u lekarza – ważne są obecne objawy, dotychczasowy przebieg choroby, prowadzony tryb życia oraz narażenie na różne czynniki, które mogłyby wywoływać chorobę. Następnie lekarz przeprowadza badanie podmiotowe, czyli m.in. osłuchuje klatkę piersiową. Kolejnym krokiem jest wykonanie badań diagnostycznych, w skład których wchodzą między innymi RTG klatki piersiowej lub tomografia komputerowa, a także spirometria, gazometria czy morfologia krwi. 

Jeśli faktycznie okaże się, że problemem jest rozedma płuc – musimy wiedzieć, że nie da się jej w stu procentach wyleczyć. Głównym celem w przypadku tej choroby jest łagodzenie objawów oraz zmniejszenie tempa jej rozwoju. Oznacza to, że pierwszym krokiem jest zmiana trybu życia – zaprzestanie palenia papierosów, zmiana środowiska w przypadku, gdy to ono przyczyniło się do rozwoju problemu, a także stosowanie się do farmakoterapii zaleconej przez lekarza. Ważnym elementem jest również rehabilitacja płuc. 

Powikłania rozedmy płuc 

Jeśli nie zastosujemy się do wskazówek od lekarza – możemy być pewni, że prędzej czy później, wraz z rozwojem choroby, pojawią się u nas poważne powikłania, wśród których wyróżnia się między innymi: 

1.    Odmę opłucnową
2.    Serce płucne 
3.    Niewydolność oddechowa 

To poważne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. 

Profilaktyka w rozedmie płuc 

Rozedmy płucnej nie da się wyleczyć, dlatego powinno się robić wszystko, co jest możliwe, aby zapobiegać powstaniu rozedmy. Oznacza to, że ważne jest unikanie nieprzyjaznego środowiska – unikanie zapylonych, zadymionych oraz zanieczyszczonych pomieszczeń. Oznacza to również zaprzestanie palenia papierosów. Istotne jest również regularne odwiedzanie lekarza w celu przeprowadzania badań profilaktycznych. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Iwona Jewusiak-Naglik

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą