Stożek rogówki. Czym jest? Objawy oraz przyczyny

przez redakcja HaloMed

06.09.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Stożek rogówki jest schorzeniem oka, podczas którego rogówka staje się słabsza i znacznie cieńsza, co doprowadza do odkształcenia, w którego konsekwencji przyjmuje to formę przypominającą stożek. Rogówka jest przezroczystą warstwą oka, której głównym działaniem jest zatrzymywanie światła, które dociera do oka. Zdrowa rogówka ma kształt kopuły, co sprawia, że wygląda jak soczewka kontaktowa. W momencie, kiedy rogówka ulega odkształceniu – oko z trudnością daje radę sobie z ostrością widzenia, a to sprawia, że obraz staje się prawie kompletnie niewyraźny. Czym dokładnie jest stożek rogówki i jak rozpoznać ten problem?

Stożek rogówki – co to jest? 

Rogówka jest zewnętrzną strukturą gałki ocznej, która ma za zadanie chronić oko. Odpowiedzialna jest za około 2/3 mocy łamiącej układu optycznego oka. Rogówka składa się z nabłonka, błony Bowmana, istoty właściwej, błony Descemta i śródbłonka. Stożek rogówki to z kolei postępujące schorzenie, które w niemal wszystkich przypadkach dotyczy obydwu oczu. To wynik ścieńczenia istoty właściwej, uwypuklenia szczytu rogówki i nieregularnego astygmatyzmu. W początkowym stadium można zauważyć pogorszenie widzenia, a w zaawansowanym stadium stożka, wybrzuszenie rogówki może doprowadzić nawet do miejscowego pęknięcia błony Descemeta, co powoduje ból, zamglenie widzenia oraz mlecznobiałe zabarwienie rogówki. 

Przyczyny stożka rogówki 

Najczęstszymi przyczynami występowania stożka rogówki, o jakich mówią naukowcy, są: 

1.    Genetyczne uwarunkowania 
2.    Pochodzenie etniczne 
3.    Wiek 
4.    Płeć 

Są również różne czynniki ryzyka, które mogą wywołać chorobę. Przypuszcza się, że głównymi czynnikami są: 

1.    Choroby takie jak np. zespół Downa, Alposta czy Marfana oraz wrodzone wady układu wzrokowego 
2.    Choroby atopowe, takie jak np. astma, alergie czy egzema 
3.    Choroby oczu 
4.    Brak enzymów odpowiedzialnych za prawidłowy stan włókien kolagenowych 
5.    Intensywne tarcie oczu 
6.    Noszenie soczewek kontaktowych i nieprawidłowe zachowania z nimi związane. 

Stożek rogówki – objawy 

Są pewne objawy, które powinny nas zaniepokoić i sprawić, że umówimy się do okulisty na wizytę. To między innymi takie objawy jak: 

1.    Pogorszenie widzenia w stosunkowo krótkim okresie, 
2.    Krótkowzroczność oraz wzrost astygmatyzmu 
3.    Konieczność częstej wymiany okularów lub soczewek, a także problem z ich doborem 
4.    Rozmazywanie się obrazu 
5.    Mlecznobiały kolor rogówki 
6.    Poliopia jednooczna, czyli widzenie mnogie 
7.    Efekt halo, czyli widzenie świetlistych obręczy wokół źródeł światła 
8.    Nadwrażliwość na światło 
9.    Swędzenie oczu, co wywołuje chęć częstszego przecierania 

W zaawansowanym stadium może dojść nawet do pęknięcia błony Descemeta, co może powodować ból oraz przeciekanie cieczy wodnistej z przedniej komory oka do warstwy rogówki. Towarzyszy temu również mlecznobiałe zabarwienie rogówki oraz nagłe zamglenie widzenia. 

Diagnozowanie oraz leczenie stożka rogówki 

Rozpoznanie choroby jest możliwe podczas wizyty u okulisty. Przede wszystkim najpierw lekarz zbierze odpowiedni wywiad lekarski, w którym będzie pytał o ewentualne dolegliwości oraz przebyte choroby, a następnie dokona wstępnego sprawdzenia narządu wzroku, jak podczas standardowej wizyty. Następnie zapewne zleci wykonanie kolejnych badań, takich jak np. retinoskopia, topografia rogówki czy badanie rogówki w lampie szczelinowej. To powinno dać obraz tego, z czym zmaga się pacjent. W początkowym okresie wystarczają odpowiednio dobrane okulary lub soczewki korekcyjne. Na późniejszym etapie konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji np. przeszczepu rogówki czy wszczepienia pierścieni rogówkowych. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: dr n. med. Wojciech Dyś

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą