- Strona główna
- Blog
- Bezpłodność. Czym różni się od niepłodności?
Bezpłodność. Czym różni się od niepłodności?
przez redakcja HaloMed
23.08.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Całkiem niedawno pisaliśmy o niepłodności jako o stanie odwracalnym i jakże odmiennym od bezpłodności. Bezpłodność jest trwałą niezdolnością do poczęcia dziecka i może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Od niepłodności różni się tym, że medycyna nie zna żadnego sposobu na to, jak wyleczyć bezpłodność. Czasami jedynym rozwiązaniem dla bezpłodności jest zapłodnienie pozaustrojowe lub adopcja. Czym dokładnie jest bezpłodność?
Czym jest bezpłodność?
Bezpłodność oznacza trwałą utratę zdolności do tego, żeby spłodzić dziecko. Jest to stan nieodwracalny, a medycyna nie zna żadnego sposobu na to, żeby odwrócić ten problem. Być może wraz z rozwojem medycyny – będzie możliwe odnalezienie sposobu na wyleczenie bezpłodności, jest to jednak, póki co, myślenie życzeniowe. Są różne przyczyny występowania bezpłodności, a głównym objawem jest właśnie niemożliwość spłodzenia potomka. Rozwiązaniem w bezpłodności jest inseminacja nasieniem dawcy, adopcja lub zapłodnienie in vitro, pod warunkiem że kobieta jest płodna. Bezpłodność może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Przyczyny bezpłodności
Mogą być różne przyczyny, które doprowadzają do bezpłodności. Będą różniły się one w zależności od płci. Dlatego u kobiet powodem bezpłodności mogą być między innymi:
1. Choroby przenoszone drogą płciową
2. Torbiele
3. Brak macicy
4. Brak jajników
5. Wczesna menopauza
6. Endometrioza
7. Czynniki genetyczne
Z kolei u mężczyzn powodem bezpłodności mogą być m.in.:
1. Choroby przebyte w wieku dziecięcym
2. Czynniki genetyczne
3. Brak lub uszkodzenie jąder
4. Uszkodzenie lub niewykształcenie się nasieniowodów
5. Azoospermia, czyli całkowity brak plemników w nasieniu
Oprócz tego możliwa jest również bezpłodność idiopatyczna, co oznacza, że nie można wskazać bezpośredniej przyczyny, która doprowadziła do takiego stanu.
Objawy bezpłodności
Problemy z płodnością są zauważalne wtedy, kiedy pomimo starań, nie dochodzi do zapłodnienia. Objawy są uzależnione głównie od problemu, z jakimi musi borykać się osoba chora i doświadczona tym stanem.
Diagnozowanie bezpłodności
Diagnostykę w kierunku bezpłodności należy rozpocząć w momencie, w którym para stara się o dziecko dosyć długo, ale nie udaje się zajść w ciążę. Bardzo pomocne będzie wykonanie kilku badań, między innymi:
1. Badanie KIR – wykonywane przez kobietę, pozwalają sprawdzić, czy u podłoża bezpłodności nie leżą problemy immunologiczne
2. Badanie genu CFTR – często to mutacja w tym genie prowadzi u mężczyzn do azoospermii
3. Badanie AZF – badanie przeznaczone dla mężczyzn i pozwala na analizę regionu AZF, który znajduje się na chromosomie Y. To tam znajdują się geny, które odpowiadają za produkcję plemników.
4. Badania ginekologiczne narządów rodnych
5. Badanie parametrów nasienia dla mężczyzn
6. Badania hormonalne
Oczywiście o tym, jakie badania diagnostyczne będą wykonywane, zadecyduje lekarz, do którego zgłosimy się z problemem z zajściem w ciążę.
Leczenie bezpłodności
Jak wiemy – leczenie bezpłodności nie jest możliwe, w odróżnieniu od niepłodności. Jedynym rozwiązaniem na to, aby para doczekała się potomka, jest in vitro, adopcja lub inseminacja nasieniem dawcy. Wszystko zależy oczywiście od tego, kto jest dotknięty bezpłodnością. Warto omówić tę kwestię ze swoim lekarzem prowadzącym.
O niepłodności z kolei można przeczytać tutaj.
-
Autor: P.S.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły