E-recepta - co to dokładnie jest? Najważniejsze informacje

przez redakcja HaloMed

20.09.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

E-recepta to już nie jest nowy wynalazek, a standard, z którego korzysta większość pacjentów, kiedy potrzebuje wykupić dla siebie leki. Mimo to warto przypomnieć o tym, jak działa recepta online, a także, w jaki sposób dokładnie działa. Tym bardziej że wychodzą coraz to nowsze zmiany, które obejmują różnego rodzaju zmiany w zasadach wystawiania poszczególnych rodzajów e-recept. Co warto o nich wiedzieć?

E-recepta – co to jest? 

E-recepta to elektroniczna wersja recepty. Umożliwia ona przekazanie informacji na temat przepisanych leków do farmaceuty w aptece oraz NFZ. Tak samo, jak miało to miejsce z klasyczną, dawną receptą, również po tę receptę należy zgłosić się do lekarza, ale coraz częściej można również zdecydować się na skorzystanie z usług tzw. receptomatów, których głównym celem jest wystawianie, za opłatą, leków na receptę. Już w wielu europejskich krajach wprowadzono opcję e-recepty. Wśród krajów, które aktywnie z tego korzystają, są m.in. Estonia, Norwegia, Szwecja, Włochy czy Anglia. Liderem jest jednak Estonia, w której z recept elektronicznych obywatele korzystają już od 2010 roku. Korzystanie z e-recept jest jednym ze strategicznych pomysłów Unii Europejskiej, która chce, aby obywatele UE mogli realizować swoje recepty w dowolnym państwie członkowskim. Póki co taka opcja jest możliwa w niewielu krajach i powinna być odpowiednio oznaczona przez lekarza, ale więcej o e-recepcie transgranicznej można przeczytać tutaj. 

Główne założenia e-recepty 

Głównymi założeniami e-recepty jest zminimalizowanie wizyt u lekarza jedynie w celu uzyskania recepty i ułatwienie tego zarówno lekarzom, jak i przede wszystkim pacjentom. To oni nie muszą już pojawiać się w gabinecie, aby odebrać standardową receptę, a jedynie mogą zadzwonić i poprosić o wystawienie recepty na leki, które mają wpisane w karcie. Główne cele e-recepty to między innymi: 

1.    Ułatwienie procesu realizacji recept 
2.    Ograniczenie błędów w wystawianiu recept 
3.    Eliminacja fałszywych oraz nieczytelnych recept 
4.    Uzyskanie czytelnych informacji na temat dawkowania przepisanego lekarstwa.

E-receptę może wystawić nie tylko lekarz pierwszego kontaktu, ale również każdy specjalista, lekarz stomatolog, a nawet pielęgniarka i położna, która ma uprawnienie do wystawienia recept. Dzięki temu, gdy potrzebujemy e-recepty, możemy uzyskać ją znacznie szybciej, niż miało to miejsce kiedyś. 

Co ze zwykłą receptą? 

Od recept papierowych odeszliśmy już na dobre, ale w określonych przypadkach, nadal można uzyskać receptę klasyczną, jaką lekarze wystawiali przez wiele lat wstecz. O jakich przypadkach jednak mowa? Są to między innymi: 

1.    Brak możliwości skorzystania z systemów do odbioru e-recepty 
2.    Sytuacje, w których potrzebujemy recepty transgranicznej, która realizowana jest jedynie w formie papierowej
3.    Recepty dla osoby wystawiającej 
4.    Recepty wystawianie w ramach importu docelowego
5.    Recepty dla osób o nieustalonej tożsamości 

W innym przypadku docelowo zostanie nam wystawiona recepta elektroniczna. 

Jak długo jest ważna e-recepta? 

E-recepty mają taką ważność, jaką oznaczy lekarz, w zależności od tego, jaki medykament zostanie nam zapisany. Standardowo jest to 30 dni od daty wystawienia, ale są również recepty roczne, a w przypadku wystawiania antybiotyków recepta taka jest ważna jedynie siedem dni. Są również inne długości recept, a wszystkie takie informacje możemy znaleźć na naszej e-recepcie. 

E-recepty – jak wykupować? 

Realizowanie e-recepty jest bardzo proste i można zrobić to na kilka sposobów, w zależności od tego, jaki akurat będzie najbardziej wygodny dla pacjenta. Można zrobić to tak:

1.    Przekazać wydruk informacyjny od lekarza 
2.    Podać 4-cyfrowy kod + PESEL 
3.    Przekazać kod QR do zeskanowania 

Kod 4-cyfrowy dostajemy zarówno na maila, jak i w SMS-ie, a aby skorzystać ze skanowania kodu QR, należy posiadać dostęp do konta IKP (Internetowe Konto Pacjenta). Recepta nie musi być również realizowana osobiście, jeśli tylko ktoś ma wydruk informacyjny lub posiada najważniejsze dane, czyli wspomniany wcześniej kod oraz numer PESEL. 

Należy pamiętać, że jeśli otworzyliśmy receptę w jednej aptece, to kolejne opakowania tego samego leku, które będziemy potrzebowali kupić, będziemy mogli dostać jedynie w tej samej aptece. Natomiast jeśli kupiliśmy opakowanie jednego leku, a drugiego nie ma – możemy spróbować wykupić kolejny lek w innej placówce. 

Te najważniejsze informacje w pełni wystarczą, aby lepiej zrozumieć działanie e-recepty i by uporządkować sobie wiedzę na temat czasu na realizację, przeznaczeniu recepty oraz nakreślają możliwość na uzyskanie e-recepty transgranicznej. Więcej informacji na ten temat można przeczytać na naszym blogu. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą