Helicobacter pylori. Co to jest? Objawy, przyczyny i leczenie

przez redakcja HaloMed

03.06.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Helicobacter pylori to bakteria, którą może zarazić się nawet do 50% populacji świata, według szacunków. Zakażenie następuje drogą pokarmową. Bakteria ta odpowiada, w Polsce, za około 90% zapaleń żołądka. To również główna przyczyna w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Skąd właściwie bierze się zakażenie bakterią helicobacter pylori? W jaki sposób można diagnozować ten problem i jak wygląda leczenie? 

Czym jest Helicobacter pylori? 

Helicobacter pylori jest bakterią, której miejscem żerowania jest błona śluzowa żołądka człowieka. Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową, najczęściej od drugiej zarażonej osoby. Po dostaniu się do naszego organizmu bakteria „przykleja się” do ścian błony śluzowej żołądka, a to z kolei prowadzi do powstawania reakcji zapalnej i zwiększenia wydzielania kwasu solnego, w wyniku podrażnienia komórek, które wydzielają gastrynę. Jeśli nie zostanie w tym czasie podjęte odpowiednie leczenie, to może to doprowadzić do przewlekłej postaci choroby, w wyniku czego nabłonek oraz gruczoły w żołądku ulegają dalszym uszkodzeniom, a to z kolei prowadzi do pojawienia się objawów choroby wrzodowej. 

Przyczyny helicobacter pylori 

Do zarażenia bakterią dochodzi na drodze oralno-oralnej lub oralno-fekalnej. Przyjmuje się, że jest kilka czynników, które mogą doprowadzać do powstania problemu. Główne czynniki to: 

1.    Słabe warunki mieszkaniowe 
2.    Brak odpowiedniej higieny 
3.    Nieodpowiednie żywienie np. picie nieprzegotowanej wody oraz picie alkoholu 
4.    Nałogowe palenie papierosów 
5.    Słabe warunki ekonomiczne 
6.    Predyspozycje genetyczne 
7.    Predyspozycje rasowe 

Czasami wystarczy pocałunek albo napicie się z tej samej szklanki lub butelki, co osoba zarażona, aby przenieść ten problem na siebie. 

Helicobacter pylori – objawy 

U wielu chorych nie występują żadne objawy, które mogłyby sugerować zakażenie bakteriami Helicobacter pylori, ale u niektórych może wystąpić szereg niepokojących objawów, do których zalicza się między innymi: 

1.    Nudności
2.    Wzdęcia
3.    Zmniejszony apetyt
4.    Niestrawność 
5.    Bóle brzucha 
6.    Biegunki 
7.    Kwaśne odbijanie 
8.    Stan podgorączkowy
9.    Uczucie pełności po jedzeniu 
10.    Utrata masy ciała 
11.    Zgaga 

Diagnoza przy Helicobacter pylori

Żeby móc zdiagnozować ten problem – wykonuje się kilka badań, które mogą dać nam odpowiedź. Wśród nich jest między innymi endoskopia z pobraniem wycinka, badanie histologiczne, testy oddechowe, testy serologiczne oraz test, który wykrywa antygeny Helicobacter pylori w kale. To ostatnie badanie jest stosunkowo niedrogie i można wykonać je nawet bez recepty – jego koszt to około 50 złotych (może zdarzyć się, że w zależności od sposobu wykonywania badania, cena wzrośnie nawet do 200 złotych, ale przeważnie jest to jednak wydatek, który mieści się do 100 złotych). Najdokładniejszym jednak badaniem, spośród wszystkich wymienionych, jest jednak test ureazowy, który wykonuje się z wycinka błony śluzowej pobranej podczas gastroskopii. 

Jak leczyć Helicobacter pylori? 

Jeśli wyniki badań będą jednoznaczne i okaże się, że mamy problem z zakażeniem H.pylori to niezbędne będzie wdrożenie leczenia. Przede wszystkim jest to eradykacja zakażenia, co oznacza, że konieczne będzie przyjmowanie antybiotyków, leków hamujących wydzielanie żołądkowe oraz osłaniających błonę śluzową. Tylko taki komplet może faktycznie okazać się odpowiedni w walce z bakterią. Najczęściej kuracja trwa do około miesiąca, jako że najpierw podaje się antybiotyki, a później dopiero leki z grupy IPP, które mają ograniczać wydzielanie kwasu solnego w żołądku. 

W niektórych przypadkach, jeśli występuje u nas Helicobacter pylori, ale nie zastosowano eradykacji, można spróbować domowych sposobów na pozbycie się problemu. Leczenie naturalne nie jest kosztowne i z pewnością nie jest niebezpieczne, nie ma więc przeciwwskazań, aby nie spróbować (zalecamy jednak skonsultować to każdorazowo z lekarzem). Można więc zastosować u siebie prebiotyki, kwasy tłuszczowe omega-3, a także zioła takie jak prawoślaz, rumianek, imbir, melisa czy ostropest. 

Dieta w Helicobacter pylori 

Niemniej ważnym elementem jest oczywiście odpowiednia dieta, której powinien przestrzegać każdy, kto ma problem z Helicobacter pylori. Ważne jest, aby osoba zakażona unikała smażonych, tłustych potraw oraz ograniczenie produktów z bardzo dużą ilością błonnika i ostrych przypraw. Również przetworzone produkty powinny zniknąć z takiej diety. 
Poleca się natomiast jeść regularnie, częściej a mniej, starając się nie konsumować posiłków przesadnie zimnych lub gorących. Odstawienie powinno obejmować również alkohol, kawę oraz mocną herbatę, ale również porzucenie palenia papierosów. W diecie przy H.pylori poleca się spożywanie pszennego pieczywa, chudego nabiału i chudego mięsa, owoców oraz warzyw, łagodnych przypraw oraz dużych ilości wody niegazowanej. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Ilona Walicka

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą