- Strona główna
- Blog
- Choroba Pageta. Objawy, przyczyny oraz leczenie
Choroba Pageta. Objawy, przyczyny oraz leczenie
przez redakcja HaloMed
05.06.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Choroba Pageta kości jest schorzeniem przewlekłym i metabolicznym, który dotyczy szkieletu – najczęściej kręgosłupa czy kości czaszki. W przebiegu tej choroby dochodzi do zaburzeń równowagi między aktywnością osteoblastów a osteoklastów – czyli pomiędzy komórkami kościotwórczymi a komórkami kościogubnymi. To z kolei prowadzi do nieprawidłowej przebudowy tkanki kostnej. Choroba Pageta daje sporo charakterystycznych objawów. W jaki sposób diagnozuje się tę chorobę oraz jakie są przyczyny, które do niej doprowadzają?
Choroba Pageta – co to jest?
Choroba Pageta to choroba kości, której przyczyna jest nieznana i polega na zaburzeniu równowagi między prawidłowymi procesami tworzenia się oraz wchłaniania kości, co prowadzi do chaosu w budowie kości. Dlatego też jedne są słabo zbudowane, a inne z kolei są nadmiernie przerośnięte. Kości stają się przez to mniej wytrzymałe, a to prowadzi do ich łamania. Choroba najczęściej pojawia się po 40. roku życia i częściej dotyczy mężczyzn niż kobiety, chociaż różnica jest w tym przypadku nieznaczna.
Przyczyny choroby Pageta
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – przyczyna rozwoju choroby nie jest znana, ale podejrzewa się, że mają na to wpływ czynniki genetyczne, ponieważ przynajmniej połowa chorych ma w rodzinie wśród swoich krewnych pierwszego stopnia kogoś, kto choruje na chorobę Pageta. Być może na przestrzeni lat powstanie więcej badań, które będą umieć lepiej określić, co może wywoływać rozwój choroby Pageta.
Objawy w chorobie Pageta
Objawy choroby zależą od tego, w których kościach występują zmiany, a także jak bardzo są one zaawansowane. Najczęściej pojawiają się bóle kości oraz mikrozłamania, a następnie dochodzi do regularnych złamań. A to nie wszystkie objawy, jakie towarzyszą chorobie. Symptomy choroby to między innymi:
1. Mikrozłamania
2. Bóle kości
3. Przeciążenia stawów
4. Ocieplenie chorej okolicy
5. Zniekształcenie kości
6. Złamania
7. Bóle głowy
8. Zaburzenia widzenia
9. Osłabienia słuchu
10. Udar niedokrwienny mózgu
W wielu przypadkach choroba jest całkowicie bezobjawowa albo ma bardzo delikatne objawy, które w dodatku nie są charakterystyczne.
Rozpoznanie choroby Pageta
W razie, kiedy zauważymy u siebie problemy zdrowotne z kościami, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, w celu zdiagnozowania, co jest tego powodem. Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie wywiadu lekarskiego, kiedy pacjent mówi o swoich charakterystycznych objawach. Konieczne jest również wykonanie badań rentgenowskich. Bada się również zwiększoną aktywność enzymu fosfatazy alkalicznej. Możliwe, że lekarz sprawdzi również stężenie wapnia we krwi i moczu, które zazwyczaj są zwiększone w przypadku wystąpienia choroby.
Leczenie choroby Pageta
W leczeniu choroby stosuje się przede wszystkim leki antyresorpcyjne, które to mają zmniejszyć chaotyczną przebudowę kości. Są one również świetne w zwalnianiu tempa niekorzystnych zmian i mają one za zadanie łagodzić ból kostny. W razie bólu – jedyne, co pozostaje, to leki przeciwbólowe. Choroba Pageta jest chorobą przewlekłą i całkowite jej wyleczenie nie jest w żaden sposób możliwe. Nie ma również żadnych metod zapobiegania zachorowaniu na chorobę Pageta ze względu na to, że nie wiemy, w jaki sposób powstaje choroba.
-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Renata Wróbel
Źródła:
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły