Berberyna - nowy, popularny suplement. Co to jest? Dawka, działanie

przez redakcja HaloMed

05.06.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Berberyna to skuteczny suplement, który wykazuje sporą aktywność biologiczną i ma udowodnione naukowo działanie terapeutyczne w przypadku leczenia wielu schorzeń. Skąd w ogóle bierze się berberyna, po co się ją stosuje oraz jakie są przeciwwskazania do jej stosowania? Berberysy to grupa roślin, które występują niemalże na całym świecie. Te rośliny, chociaż niepozorne, mają w sobie substancję, o której dzisiaj nieco więcej opowiemy. 

Berberyna – czym jest? 

Berberyna jest alkaloidem izochinolinowym, jeśli patrząc na to z chemicznego punktu widzenia. To ta sama grupa, jak związki chemiczne, do których zaliczamy m.in. morfinę. Występuje naturalnie w roślinach, które zaliczane są do berberysów. Największe ilości znajdują się w takich częściach tych roślin jak korzenie, łodygi, kora czy kłącza. Od wieków stosuje się berberynę w medycynie chińskiej do łagodzenia objawów oraz leczenia niektórych schorzeń. Coraz więcej osób zaczyna poznawać się na jej niesamowitych właściwościach, takich jak np. właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwcukrzycowe czy przeciwnowotworowe. 

Na co może pomóc berberyna? 

Berberyna ma wiele niesamowitych właściwości, które mogą pomóc w wielu schorzeniach oraz chorobach. Jakie dokładnie korzyści płyną z suplementowania, regularnego, berberyny? 

1.    Regulowanie poziomu cukru we krwi – działa podobnie jak insulina, dlatego doskonale sprawdzi się w insulinooporności, czyli „przedsionku cukrzycy”. Stężenie glukozy we krwi ulega obniżeniu, a ilość wyrzucanej przez trzustkę insuliny się zmienia. 
2.    Regeneracja wątroby – berberyna wspomaga ochranianie oraz regeneruje wątrobę po uszkodzeniach. 
3.    Właściwości antyoksydacyjne – oznacza to, że spowalnia procesy starzenia w naszym organizmie i sprawdza się doskonale w profilaktyce wielu chorób m.in. miażdżycy oraz nowotworów. 
4.    Reguluje poziom cholesterolu oraz poprawia lipidogram
5.    Obniża ciśnienie krwi 
6.    Wykazuje przeciwzapalne właściwości 
7.    Wspomaganie układu immunologicznego 

Wskazuje się również, że stosowanie berberyny może być dobre zarówno w profilaktyce otyłości, jak i w przeciwdziałaniu jej skutkom. Wskazuje się również, że w przypadku PCOS może dawać to dobre efekty. 

Przeciwwskazania do przyjmowania berberyny 

Chociaż berberyna to substancja pochodzenia roślinnego i uznaje się ją za bezpieczną, to nie każdy może i powinien ją stosować. Jest kilka przeciwwskazań, które należy mieć w głowie przed jej zastosowaniem: 

1.    Karmienie piersią oraz ciąża
2.    Nie zaleca się stosowania berberyny u dzieci 
3.    W przypadku stosowania leków obniżających poziom cukru we krwi 
4.    W przypadku stosowania leków psychotropowych 

Każdorazowo przed zastosowaniem berberyny – każdy powinien skonsultować się z lekarzem. 

Skutki uboczne przy stosowaniu berberyny 

Każdy powinien mieć również na uwadze to, że duże dawki berberyny mogą doprowadzić do skutków ubocznych. Wśród nich wymienia się między innymi:

1.    Biegunkę
2.    Zaparcia
3.    Ból brzucha
4.    Wzdęcia

Przypuszcza się także, że jej długotrwałe stosowanie może doprowadzić do skutków ubocznych, jakimi są gromadzenie się w wątrobie oraz mięśniu sercowym. 

Dawkowanie berberyny 

Dzienna dawka berberyny, która jest bezpieczna, to od 200 do 1000 mg. Ze względu na niską trwałość berberyny w organizmie zaleca się jej stosowanie w równych dawkach trzy razy dziennie, wraz z posiłkami. Dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem stosowania skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Ilona Walicka

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą