E-recepta. Jaka przyszłość ją czeka?

przez redakcja HaloMed

10.06.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

E-recepta od dłuższego czasu rewolucjonizuje rynek przepisywania lekarstw. To szybkie rozwiązanie, które posiada całkiem sporo plusów, które z całą pewnością nie przechodzą niezauważone. Cały czas trwają prace nad poprawą działania tego rozwiązania, a oprócz tego wprowadzane są zupełnie nowe udogodnienia związane z wystawianiem recept przez Internet. Jaka przyszłość czeka e-recepty, a także – co do tej pory udało się osiągnąć, wprowadzając rozwiązanie recepty przez Internet? 

Czym jest e-recepta? 

E-recepta to nie jest nowy „wynalazek”. Od pewnego czasu funkcjonuje zamiast recepty tradycyjnej (chociaż są przypadki, kiedy możliwe jest uzyskanie klasycznej recepty np. brak dostępu do urządzeń, które umożliwiają odebranie e-recepty). Jej wygląd sam w sobie się nie zmienił, ale znacznie usprawniono proces wydawania recept oraz wykupywania leków. Korzystają na tym pacjenci, lekarze, a także farmaceuci. Jak obecnie wygląda e-recepta? 

Jak wygląda e-recepta? 

E-recepta nie różni się przesadnie od dawnej, klasycznej recepty. Została jednak ulepszona, aby łatwiej było pacjentom i farmaceutom je odczytywać. Zaznaczona jest ilość opakowań, a także dawka, lekarz może także wpisać wskazówki, z których możemy swobodnie korzystać. Recepta ma specjalne kody, dane lekarza oraz nasze dane. To, co interesuje najbardziej pacjentów to kod, który upoważnia ich do zrealizowania recepty w dowolnej aptece. Dostajemy do e-recepty również SMS-a z kodem oraz maila, w którym można podejrzeć receptę. W mojeIKP — aplikacji na telefon, z której możemy korzystać w aptece przy wykupieniu recepty, znajdziemy również kod QR, który możemy pokazać farmaceucie, co znacznie przyspiesza proces wykupywania leków. 

Plusy recepty przez Internet 

Przede wszystkim – e-recepta to rozwiązanie, które pozwala na rozładowanie kolejek do lekarzy. Wielokrotnie zdarzało się tak, że terminy do lekarza zajmowane były przez osoby, które po prostu pojawiały się tam, aby uzyskać receptę na przyjmowane leki. Teraz jest to znacznie prostsze, ponieważ dzwoniąc do placówki możemy poprosić o wystawienie takiej recepty, a osoba z uprawnieniami wystawia nam ją, bez konieczności kontaktu z lekarzem. Trwa to dość krótko, a kod przychodzi na nasz telefon. To rozwiązanie, które wiele osób szczególnie sobie chwali. Nie są to jednak jedyne plusy e-recepty. Są to również: 

1.    Łatwa dostępność – każdą receptę można podejrzeć na swoim koncie IKP, co minimalizuje również ryzyko zagubienia recepty. Szybko możemy sprawdzić na niej dawkowanie czy ilość opakowań, jakie przepisał nam lekarz 
2.    Minimalizowanie ryzyka pomyłek – dzięki wprowadzeniu rozwiązania e-recepty minimalizujemy ryzyko wystąpienia błędu w wydawaniu leków czy ich dawce, a to wszystko dlatego, że każda recepta jest bardzo przejrzysta. Dzięki systemom farmaceuci w prosty sposób dostają wyliczoną ilość opakowań, jaką mogą wydać podczas wizyty w aptece 
3.    Prostota w wykupieniu – dzięki kodom QR wykupienie leku jest bardzo proste i może to zrobić szybko każdy, komu udostępniamy kod, a kogo prosimy o wykupienie naszych leków 
4.    Możliwość uzyskania recepty transgranicznej – ze względu na to, że e-recepta jest dostępna w wielu krajach, możemy uzyskać receptę transgraniczną online, którą możemy realizować w dowolnym kraju, który przyjął takie rozwiązanie. Więcej o recepcie transgranicznej pisaliśmy tutaj. 

Jaka przyszłość czeka e-recepty? 

Wychodzi na to, że e-recepta ze względu na dużą ilość plusów i korzyści, które uzyskują wszyscy w łańcuchu wystawiania i wykupywania leków, będzie nadal chętnie wybieraną opcją i nikt nie zamierza z niej rezygnować, a wręcz przeciwnie – co i rusz w życie wchodzą nowe rozporządzenia, które mają na celu ułatwić korzystanie z tego rozwiązania. Z pewnością ma również pewne zagrożenia, ale na tle listy korzyści raczej bledną. E-recepta daje możliwość nie tylko wykupywania leków w sposób sprawny w Polsce, ale również w wielu krajach w Unii Europejskiej. Przyszłość e-recept nie jest więc zagrożona, a wręcz przeciwnie – maluje się w bardzo jasnych barwach. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą