Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Objawy, przyczyny i leczenie

przez redakcja HaloMed

29.05.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Halitoza, potocznie nazywana po prostu nieświeżym oddechem, jest powszechnym problemem, który dotyka na przestrzeni całego życia wiele osób. Ten nieprzyjemny zapach z ust może być bardzo uciążliwy – nie tylko dla osoby chorującej, ale również dla osób, które kontaktują się z osobą, która ma problem z halitozą. Chociaż halitoza nie jest chorobą sensu stricto, to jest bez wątpienia problemem, którym należy się niezwłocznie zająć. Co wiemy o halitozie? 

Czym jest halitoza? 

Halitoza jest stanem, w którym z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach, który uciążliwy jest jednakowo dla osoby, która choruje, ale również dla osób, które przebywają w otoczeniu osoby z tym problemem. Halitoza może być wynikiem różnych czynników np. problemami z higieną jamy ustnej, chorobami układu pokarmowego i wielu innych schorzeń. 

Przyczyny halitozy 

Istnieje wiele różnych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust. Do najczęściej występujących zalicza się: 

1.    Zła higiena jamy ustnej: nieprawidłowe mycie zębów, zaniedbywanie nitkowania i pomijanie czyszczenia języka 
2.    Infekcje jamy ustnej: psujące się zęby w wyniku próchnicy, zapalenie dziąseł czy inne infekcje, które dotyczą zębów i całej jamy ustnej
3.    Zapalenie migdałków
4.    Choroby układu pokarmowego, takie jak np. refluks czy zaburzenia trawienia
5.    Palenie papierosów 
6.    Spożywanie alkoholu 
7.    Nieleczona i niekontrolowana cukrzyca 
8.    Suchość w jamie ustnej 

Objawy halitozy 

Chociaż o głównym objawie halitozy wspomnieliśmy – mowa tutaj o nieświeżym oddechu – to nie jest jedyny objaw, który występuje w przebiegu tej dolegliwości. Halitozę nasilają dodatkowe objawy, takie jak np. zmniejszenie fizjologicznego wydzielania śliny oraz zaburzenia jej wydzielania. 

Diagnostyka w halitozie 

Jeśli zauważamy u siebie ten problem – powinniśmy zdecydować się na pełną diagnostykę, aby znaleźć faktyczną przyczynę problemu. Dlatego też lekarz powinien przeprowadzić takie działania jak: 

1.    Organoleptyczne badania subiektywne 
2.    Badanie z wykorzystaniem halimetru
3.    Badania mikrobiologiczne 
4.    Testy ze śliny 

To powinno już naprowadzić lekarza na faktyczną przyczynę problemu. Mogą być to problemy żołądkowe lub problemy z psującymi się zębami. W zależności od faktycznej przyczyny – będzie konieczne wysłanie pacjenta do odpowiedniego lekarza. 

Jak pozbyć się nieświeżego oddechu? 

Halitoza, w wielu przypadkach, jest spowodowana problemami występującymi w jamie ustnej. Za jej główną przyczynę uznaje się płytkę nazębną oraz nalot na grzbietowej tylnej części języka. To właśnie one są głównym miejscem rozwoju bakterii, co doprowadza do rozwoju halitozy. Ważne jest więc, aby zgłosić się do lekarza, a następnie zabrać się za leczenie przyczyny. Jeśli będzie to problem refluksu – rozwiązaniem problemu jest jego leczenie. Jeśli z kolei problemem jest zła higiena, należy nauczyć się poprawnego czyszczenia zębów, języka oraz przestrzeni międzyzębowych. Oprócz tego może być konieczne wyleczenie zębów, jeśli to one uznane zostaną za powód nieświeżego oddechu — o tym zadecyduje stomatolog na wizycie. 

Zwalczanie nieświeżego oddechu 

Istnieje kilka skutecznych metod, aby zwalczać halitozę. Zalicza się do nich: 

1.    Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej, czyli odpowiednie mycie zębów, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej oraz używanie nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych 
2.    Regularne wizyty u dentysty w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa psucia się zębów 
3.    Zdrowa dieta oraz unikanie pewnych pokarmów, takich jak np. czosnek czy cebula 
4.    Regularne badania profilaktyczne 
5.    Ograniczenie spożywania alkoholu i palenia papierosów 
6.    Nawadnianie organizmu – wszystko po to, aby utrzymać prawidłową produkcję śliny i zapobiegać suchości w jamie ustnej 

Zazwyczaj te działania skutecznie radzą sobie z problemem nieświeżego oddechu, dlatego warto je u siebie zastosować. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Ilona Walicka

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą