Osteoporoza. Objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia

przez redakcja HaloMed

27.05.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Osteoporoza jest przewlekłą chorobą szkieletu, której częstość występowania zaczyna rosnąć wraz z wiekiem. Na skutek postępujących procesów dochodzi do przebudowy tkanki kostnej, a jej nowa struktura zaczyna przypominać sito. Kości zaczynają mieć coraz więcej ubytków, stają się łamliwe i częściej odczuwane są dolegliwości bólowe. W jaki sposób objawia się osteoporoza i jakie są jej dokładniejsze przyczyny? Czy osteoporozę można wyleczyć? 

Czym jest osteoporoza? 

Osteoporoza jest chorobą szkieletu, która cechuje się obniżeniem wytrzymałości mechanicznej kości i tym samym – zwiększa to w następstwie ryzyko złamań. Kości w organizmie człowieka mają trzy główne role, ponieważ stanowią rusztowanie dla mięśni, chronią ważne narządy wewnętrzne oraz stanowią magazyn fosforanów i wapnia. Kiedy, najczęściej z wiekiem, dochodzi do przebudowania w kościach (w tym przypadku polegającym na utracie gęstości mineralnej kości), wtedy zaczyna rozwijać się osteoporoza. A to prowadzi do kolejnych problemów z kośćmi. 

Wyróżnia się dwa rodzaje osteoporozy: 

1.    Osteoporoza pierwotna – dochodzi do niej w wyniku procesów starzenia się (czasami zdarza się, że osteoporoza dotyka młodych ludzi i nazywa się to idiopatyczną osteoporozą młodzieńczą) 
2.    Osteoporoza wtórna – dochodzi do niej w wyniku zadziałania czynników innych niż naturalne procesy starzenia, czyli np. rozwija się z powodu zaburzeń hormonalnych albo chorób przewodu pokarmowego 

Osteoporoza – przyczyny 

Do osteoporozy, jak napisaliśmy wcześniej, może dochodzić z racji wieku, przyjmowanych leków albo kilku innych czynników. Zazwyczaj u kobiet osteoporoza zaczyna się od spadku poziomu estrogenów, a u mężczyzn – z powodu spadku aktywności fizycznej, osłabienia oraz utraty tkanki mięśniowej. Przyczynami osteoporozy wtórnej są z kolei: 

1.    Pierwotna nadczynność przytarczyc 
2.    Przedwczesna menopauza 
3.    Hipogonadyzm
4.    Nadczynność tarczycy 
5.    Nadczynność kory nadnerczy 

Inne przyczyny rozwoju osteoporozy to:

1.    Liczne choroby układowe np. toczeń rumieniowaty, 
2.    Choroby nerek
3.    Niewydolność wątroby 
4.    Przyjmowanie niektórych leków np. przeciwkrzepliwych, immunosupresyjnych czy przeciwnowotworowych
5.    Nadmierne spożywanie alkoholu 
6.    Palenie tytoniu 

Osteoporoza – objawy 

Objawy osteoporozy mogą być różne w różnym zaawansowaniu choroby i tak naprawdę zależą one od różnych czynników. Bardzo często pierwszym objawem są bóle, które odczuwa osoba dotknięta tym problemem. Możliwe symptomy, które wystąpią podczas osteoporozy to między innymi: 

1.    Osłabienie kości 
2.    Bóle stawów 
3.    Zmniejszenie wzrostu 
4.    Zgarbiona sylwetka 
5.    Częste złamania w bardzo charakterystycznych miejscach 
6.    Bóle pleców oraz w innych częściach ciała, związane ze złamaniami

Złamania osteoporotyczne są najczęstszą przyczyną niepełnosprawności ludzi w starszym wieku. 

Diagnoza oraz leczenie osteoporozy 

Badania, jakie należy wykonać w kierunku zdiagnozowania osteoporozy, to między innymi badania podmiotowe, badania radiologiczne oraz obrazowe, a oprócz tego podstawowe (oraz rozszerzone) badania laboratoryjne. Wśród nich wymienia się między innymi: 

1.    Zdjęcie rentgenowskie 
2.    Ocena gęstości mineralnej kości 
3.    Badania z krwi, stężenia parathormonu czy badanie witaminy D 
4.    Tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny 
5.    Kalkulator FRAX, który ma służyć oszacowaniu ryzyka złamania osteoporotycznego w ciągu kolejnych 10 lat. 

Jeśli już zostanie nam postawiona diagnoza na temat osteoporozy – konieczne będzie wdrożenie leczenia. Choroba ta znajduje się w zakresie działania reumatologa. To on postanowi o tym, jak będzie wyglądało leczenie, a w wielu przypadkach będzie się ono opierało o podawanie leków, które mają hamować resorpcję kości. Oprócz tego konieczne może okazać się również suplementowanie wapnia oraz witaminy D. W leczeniu osteoporozy równie ważne są ćwiczenia fizjoterapeutyczne, które mają na celu ograniczać ból. W bardzo ciężkich przypadkach osteoporozy konieczne może okazać się leczenie operacyjne. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Kamila Piotrowska

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą