Rzeżączka. Objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia

przez redakcja HaloMed

23.05.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Rzeżączka jest chorobą, która dotyczy głównie osób aktywnych seksualnie w przedziale wiekowym od 15 do 34 roku życia. Zdecydowanie łatwiejsza jest do wykrycia u mężczyzn, aniżeli u kobiet. Co dokładnie świadczy o tym, że doszło u nas do zarażenia dwoinką rzeżączki? W jaki sposób można ją leczyć i jakie są jej objawy? 

Czym jest rzeżączka? 

Rzeżączka jest jedną z najczęściej przenoszonych drogą płciową chorobą. Wywoływana jest przez bakterie dwoinki rzeżączki. U kobiet najczęściej jej przebieg jest bezobjawowy. Rzeżączka może rozwijać się nie tylko w obrębie narządów płciowych, ale także spojówek czy gardła. Choroba ta najczęściej dotyczy osób dorosłych oraz nastolatków, szczególnie czynnych seksualnie. Najbardziej narażone są osoby, które zmieniają często partnerów seksualnych lub współżyją z osobą, która zarażona jest dwoinką rzeżączki. Jeśli choroba zostanie odpowiednio rozpoznana – może być skutecznie leczona. Jeśli nie zostanie zastosowane leczenie, wtedy też mogą rozwinąć się powikłania i przewlekłe problemy zdrowotne. 

Rodzaje występowania rzeżączki 

1.    Rzeżączka układu moczowo-płciowego – najczęściej występujący rodzaj rzeżączki 
2.    Rzeżączka gardła 
3.    Rzeżączka skórna 
4.    Rzeżączka odbytu
5.    Rzeżączkowe zapalenie spojówek

Przyczyny rzeżączki 

Do zakażenia rzeżączką dochodzi poprzez stosunek seksualny z osobą, która jest nosicielem dwoinki rzeżączki. Ten patogen może bytować nie tylko w obrębie układu moczowo-płciowego, ale również gardła i odbytu, dlatego do zakażenia może dojść w wyniku stosunku waginalnego, ale też oralnego i analnego. Do zakażenia może również dochodzić poprzez używanie tych samych przedmiotów higieny osobistej, ale tutaj ryzyko zarażenia jest znacznie niższe. 
Ryzyko zakażenia się jest większe w przypadku ryzykownych zachowań seksualnych, takich jak częsta zmiana partnerów, brak zabezpieczeń oraz przygodne stosunki seksualne. 

Objawy rzeżączki 

Objawy rzeżączki różnią się od tych, które występują u kobiet, a od tych występujących u mężczyzn. Zakażenia u kobiet zazwyczaj przebiegają w sposób bezobjawowy. Jednak w przypadku, kiedy u kobiety pojawiają się pierwsze symptomy to zalicza się do nich: 

1.    Ból w miednicy mniejszej
2.    Ból podczas stosunku 
3.    Pieczenie w pochwie 
4.    Ból oraz pieczenie w trakcie oddawania moczu 
5.    Ropne upławy z pochwy 
6.    Dodatkowo: problemy w przebiegu cyklu miesiączkowego i dodatkowe krwawienia pomiędzy menstruacjami 

U mężczyzn z kolei bezobjawowo przebiega jedynie około 10% zarażeń. Do najczęstszych objawów rzeżączki u mężczyzn zalicza się: 

1.    Wyciek z cewki moczowej o charakterze ropnym 
2.    Zapalenie żołędzi 
3.    Obrzęk oraz tkliwość najądrzy 
4.    Ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu 

Zakażenie, oczywiście, może rozwijać się w innych częściach np. zakażenie rzeżączką może prowadzić do rzeżączkowego zapalenia gardła czy odbytnicy, a nawet do rozsianej infekcji. 

Rzeżączka – diagnostyka 

Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy – powinniśmy zgłosić się na odpowiednie badania diagnostyczne. Do wenerologa skierowanie nie jest potrzebne, więc możemy umówić się „z marszu”. Pierwsze, co powinniśmy zrobić w celu diagnozy, to wykonanie wymazu z pochwy, szyjki macicy, cewki moczowej lub innego miejsca, w którym występuje infekcja. Na tej podstawie tworzy się posiew, czyli hoduje się bakterie na specyficznym podłożu, aby sprawdzić, czy faktycznie mamy problem z rzeżączką. Badania mogą być poszerzone o antybiogram. Innym badaniem, które pozwala w szybki sposób rozpoznać rzeżączkę, jest mikroskopowa obserwacja barwionego preparatu z wymazu. Uwidacznia ona dwoinki w obrębie krwinek białych. Możliwe jest również przeprowadzenie analizy genetycznej z wykorzystaniem metody PCR. 

Rzeżączka – leczenie 

Jeśli okaże się, że naszym problemem faktycznie jest rzeżączka – lekarz ustali nam indywidualnie plan leczenia. Leczenie polega na specyficznej antybiotykoterapii, która najczęściej obejmuje domięśniowe i krótkotrwałe podawanie penicyliny oraz dodatkowych leków doustnych. Decyzje na temat farmakoterapii każdorazowo dobierane są indywidualnie w zależności od pacjenta. 

Profilaktyka w rzeżączce 

Rzeżączce można zapobiegać – i jest to łatwiejsze niż jej leczenie. Przed zachorowaniem chroni używanie antykoncepcji, a także unikanie ryzykownych, przygodnych kontaktów seksualnych z różnymi partnerami. Istotne jest, że o ile hormonalna antykoncepcja ochroni nas przed ciążą – nie ochroni nas przed zakażeniem. Dlatego tak ważne jest używanie prezerwatyw. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Ilona Walicka

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą