E-recepta - zmiany w terminie wykupywania leków. Co się zmieniło?

przez redakcja HaloMed

31.05.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Nie wszyscy pacjenci, którzy zgłaszają się do lekarza po receptę na leki, wiedzą o tym, że są różne terminy realizacji recepty. Co do zasady – są one ważne 30 dni, ale są również takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Od pewnego czasu toczą się również prace, które mają polepszyć działanie recept elektronicznych. Zmieniają się także zasady ich realizacji. Żeby recepta elektroniczna ważna była rok – lekarz musi wyraźnie zaznaczyć to na recepcie. Nie oznacza to, że możemy kupić wszystkie dawki naraz. Jak więc wyglądają terminy realizacji recept oraz w jaki sposób zmieniają się przepisy? 

Recepta elektroniczna – co to jest? 

To elektroniczny dokument, który otrzymujemy za pomocą maila oraz SMS-em. Jest to dokładnie czterocyfrowy kod, który podajemy w aptece, wraz z numerem PESEL, aby móc wykupić leki, które zostały nam zapisane na recepcie. E-recepta zastąpiła tradycyjną, papierową receptę. Od 8 stycznia 2020 roku wystawia się klasyczną receptę tylko w kilku, uzasadnionych, przypadkach, takich jak np. recepta transgraniczna, brak dostępu do systemu teleinformatycznego umożliwiającego wydanie e-recepty, dokument dla osoby o nieustalonej tożsamości oraz recepty, które wystawione są na nazwisko osoby wystawiającej lub członka jej rodziny. Są również takie leki, które mogą być wystawione jedynie w formie recepty elektronicznej i dotyczy to środków odurzających lub substancji psychotropowych. 

Daty realizacji e-recepty 

Wyróżnia się cztery rodzaje terminów na realizację recept. E-recepta jest co do zasady, ważna przez 30 dni. W tym czasie powinniśmy zgłosić się do apteki, podać kod i numer PESEL i w ten sposób wykupić leki. Są jednak pewne wyjątki. 

1.    Recepta do realizacji w 7 dni – dotyczy to antybiotyków w postaci preparatów do stosowania wewnętrznego i parenteralnego 
2.    Recepta do realizacji w 120 dni – preparaty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta oraz produkty lecznicze i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane z zagranicy w ramach importu docelowego. 
3.    Recepta do realizacji w 365 dni – taką receptę otrzymają pacjenci chorujący przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone dawki leków. Są jednak pewne zastrzeżenia. Pierwsza realizacja e-recepty, która wystawiona jest na 365 dni, powinna nastąpić nie później niż w terminie 30 dni od daty jej wystawienia. Istnieją również ograniczenia, które z tego wynikają. Następna realizacja będzie pomniejszona o już wykupione środki. 

Zmiany w realizacji recept na 365 dni 

Recepty rocznej, jak napisaliśmy, nie można zrealizować od razu w całości. Jednorazowo możliwe jest wykupienie leku jedynie na 120 dni, czyli mniej więcej na cztery miesiące. Farmaceuta doskonale zna przepisy i wie, ile dokładnie preparatu może wydać choremu. Wyjątkiem od powyższej zasady jest wydawanie leków sprzedawanych w opakowaniach, których wielkość uniemożliwia wydanie odpowiedniej ilości, niezbędnej do stosowania przez 120 dni. Po wykupieniu leku możliwa jest następna realizacja z recepty dopiero po upływie trzech czwartych okresu terapii, czyli po 90 dniach od stosowania leku. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie, jakiego rodzaju receptę wystawił nam lekarz czy dawkowanie jest odpowiednie, bo w innym przypadku możemy zderzyć się ze ścianą, kiedy będziemy chcieli wykupić lekarstwa z recepty. 

Co zmieni się na e-recepcie? 

W najbliższym czasie dojdzie do paru zmian w sposobie wydawania e-recept. Od 1 marca system rozliczania się z wydanych leków podpowiada farmaceutom, ile dawek mają wydać pacjentowi. To rozwiązanie będzie obowiązkowe dopiero od 8 maja, więc w okresie przejściowym lekarze mogą wystawiać recepty jak do tej pory albo zdecydować się na dokładniejsze opisanie dawkowania lekarstw. Do tego momentu wszystkie recepty wystawiane „w starym stylu” będą realizowane. Dopiero po 8 maja trzeba będzie opisywać wszystko na recepcie tak, jak w nowych wymaganiach. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Iwona Jewusiak-Naglik

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą