- Strona główna
- Blog
- Gazometria. Opis badania. Kiedy się je wykonuje?
Gazometria. Opis badania. Kiedy się je wykonuje?
przez redakcja HaloMed
19.08.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Gazometria to badanie, które wykonywane jest, kiedy podejrzewa się u pacjenta zaburzenia wymiany gazowej. Najczęściej zlecane jest w przypadku podejrzenia takich chorób jak np. astma czy POChP. Na czym dokładnie polega to badanie, a także jak należy się do niego przygotować?
Gazometria – co to jest?
Gazometria jest badaniem laboratoryjnym, w którym ocenia się pH, ciśnienie parcjalne tlenu PO2, ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla CO2, stężenie wodorowęglanów, stężenie CO2, nadmiar zasad oraz wysycenie hemoglobiny tlenem. Gazometria, chociaż wiele osób mogłaby kojarzyć to z wykonywaniem badania przy pomocy specjalnego narzędzia, jest tak naprawdę… pobraniem krwi. Najczęściej pobiera się ją z krwi tętniczej, ale możliwe jest również pobranie krwi z opuszki palca. Próbka krwi badana jest w specjalnym analizatorze, a wynik dostępny jest po zaledwie kilku minutach.
Wskazania do wykonania gazometrii
Głównym wskazaniem do tego, aby wykonać to badanie, jest jakakolwiek niewydolność oddechowa, która powodowana jest różnymi schorzeniami i chorobami. Najczęściej na gazometrię kieruje się osoby z POChP czy astmą, ale wykonuje się ją również u pacjentów z chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, chorobami metabolicznymi, chorobami nerek czy infekcjami. Bardzo często, kiedy wybieramy się do pulmonologa, jednym z badań, które należy wykonać, jest właśnie gazometria.
Przygotowanie do gazometrii
Do wykonania badania gazometrii nie trzeba szczególnie się przygotowywać. Jest to jedno z najmniej wymagających badań i trwa zaledwie krótką chwilę.
Przebieg badania – gazometria
Najczęściej, aby wykonać gazometrię, pobiera się krew z tętnicy promieniowej. Badanie powinno być przeprowadzone zaraz po ocenieniu stanu ukrwienia ręki. Najpierw powierzchnia jest odkażana, a następnie dochodzi do nakłucia, które nie zawsze jest łatwe i udaje się za pierwszym razem. Zabieg dla wielu osób jest nieprzyjemny oraz dość bolesny, ale tak naprawdę trwa kilka krótkich chwil. Zaraz później, żeby zapobiec powstaniu krwiaka w miejscu nakłucia, należy odpowiednio długo i mocno uciskać miejsce pobrania krwi. Trochę tak, jak przy każdym innym, standardowym, pobieraniu krwi. Wynik gazometrii jest dostępny po kilku minutach, a ocenie podlegają takie parametry jak:
1. Odczyn krwi, czyli pH
2. Stężenie parcjalne tlenu oraz dwutlenku węgla
3. Zawartość wodorowęglanów (HCO3)
4. Nadmiar zasad, czyli BE
Normy wyników gazometrii
Uznaje się, że prawidłowe wyniki gazometrii to:
1. pH – 7,35–7,45,
2. ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla (PaCO2) – 32–45 mm Hg
3. ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla we krwi żylnej (PaCO2) – 45–47 mm Hg
4. stężenie wodorowęglanów w osoczu (HCO3) – 21–27 mmol/l
5. nadmiar zasad we krwi (BE) –2,3 do +2,3 mEq/l
6. ciśnienie parcjalne tlenu we krwi tętniczej (PaO2) 75–100 mm Hg
7. ciśnienie parcjalne tlenu we krwi żylnej (PaO2) 35–40 mm Hg
8. wysycenie tlenem hemoglobiny we krwi tętniczej (SaO2) 95–98%.
Warto zostawić wynik badania do interpretacji lekarzowi, bo tylko on będzie w stanie zrobić to w odpowiedni sposób.
-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Beata Obrocka
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły