Zmiany w receptach rocznych

przez redakcja HaloMed

01.08.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Wielki sukces niedawnych zmian w zasadach wystawiania e-recept. Zarówno pacjenci, jak i lekarze głośno chwalą usprawnienia procedur w wystawianiu recept rocznych. Doceniają to w dwojaki sposób – ze względu na skrócenie się kolejek do lekarza i pomoc faktycznie potrzebującym, jak i oszczędność czasu, jaką odczuwają przede wszystkim pacjenci. W ponad 80% przychodni jest możliwość uzyskania e-recepty na rok, co szczególnie dla osób, które cierpią na choroby przewlekłe – to ogromne ułatwienie. Co wprowadziły nowe zmiany, a także, w jaki sposób można się do nich dostosować?

Czym są e-recepty? 

E-recepta jest elektroniczną wersją recepty medycznej – klasycznej, bo papierowej. Oznacza to, że teraz zamiast wydruku papierowego, otrzymuje się kod do wykupienia recepty SMS-em lub mailem. Kod uprawnia do wykupienia recepty w dowolnym miejscu w Polsce. Recepty roczne, inaczej zwane długoterminowymi, to elektroniczny dokument, który pozwala na zakup leków nawet przez okres do 1 roku. Są one wystawiane pacjentom przewlekle chorym, którzy regularnie przyjmują określone przez lekarza farmaceutyki. 
Wszystkie e-recepty mają różny termin długości – standardowy termin to 30 dni, ale w przypadku antybiotyków jest to już 7 dni, 120 dni w przypadku preparatów immunologicznych, a w przypadku wspomnianych recept długoterminowych to okres 365 dni. 

Zmiany w receptach rocznych 

Dotychczasowo pacjenci, którzy chorowali przewlekle, musieli miesiąc w miesiąc udawać się do lekarza, aby ten wypisał im nową receptę na stale przyjmowane leki. Dzisiaj można otrzymać receptę na rok i nie mieć problemu stania w kolejkach czy dzwonienia do przychodni i proszenia o wypisanie kolejnej recepty. Teraz ponad 80% polskich przychodni korzysta z rozwiązania, jakie daje recepta roczna. Obecne przepisy są bardzo korzystne dla pacjentów, ale również lekarze mówią wprost, że to dla nich świetne rozwiązanie.
Roczne recepty przeznaczone są głównie dla osób, które chorują przewlekle i stale leczą się tymi samymi farmaceutykami. Zazwyczaj i tak stawiają się u lekarza, kiedy cokolwiek niepokojącego dzieje się z ich zdrowiem, nie ma więc potrzeby, aby co miesiąc zjawiały się u lekarza w celu wypisania samej recepty. Roczne recepty również dostępne są na IKP, czyli Internetowym Koncie Pacjenta, a ich realizacja pozostaje taka sama jak dotychczas, czyli zgłaszamy się z kodem odbioru oraz numerem PESEL lub kodem QR z recepty z IKP do dowolnej apteki na terenie Polski i wykupujemy niezbędne dla nas leki. 

Rozwiązanie podoba się wszystkim 

Lekarze wskazują, że w końcu nie muszą prowadzić tzw. wizyt recepturowych, czyli wizyt, które odbywały się jedynie po to, aby wypisać receptę na leki. Dzięki temu lekarze nie muszą pracować głównie przy wypisywaniu recept, a mogą w tym czasie przyjmować chorych i potrzebujących konsultacji lekarskiej. Z kolei pacjenci, którzy chorują przewlekle, mówią wprost o tym, że w ich przypadku to oszczędność czasu i brak konieczności pamiętania miesiąc w miesiąc o tym, żeby zgłosić się do lekarza po kolejną receptę na kolejne dawki leku. To pozwala na lepsze planowanie zasobów leków oraz lepszą politykę lekową. Również farmaceuci, jeśli dostają informację od pacjentów o konieczności realizowania co i rusz leków z recepty rocznej, mogą lepiej planować stany magazynowe w swoich aptekach dla danych leków – to gwarancja, że nie zabraknie tego, co jest potrzebne. 

Jak widać – ciągle pracuje się nad zmianami w zakresie e-recept i ich dostępności, jednocześnie wychodząc naprzeciw zarówno pacjentom, lekarzom, jak i farmaceutom. Z pewnością o kolejnych zmianach w przepisach będziemy informować na bieżąco. 

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą