Sirdalud. Co to za lek? Cena, recepta, dawkowanie

przez redakcja HaloMed

30.10.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Sirdalud to lek, którego głównym zadaniem jest obniżenie wzmożonego napięcia mięśniowego. Lek dostępny jest zarówno w tabletkach, jak i kapsułkach – w zależności od tego, co wygodniej jest stosować pacjentom, którym zapisano preparat. Najczęściej stosuje się go w przypadku różnych chorób neurologicznych, w których występuje wspomniane wcześniej zwiększone napięcie mięśni. Jakie dokładnie są wskazania do stosowania preparatu i w jakich formach dokładnie występuje? 

Sirdalud – co to za lek? 

Substancją czynną leku Sirdalud jest tyzanidyna w postaci chlorowodorku. Preparat wykorzystuje się w leczeniu bolesnych skurczów mięśni np. związanych ze schorzeniami kręgosłupa oraz będących następstwem operacji. Często zapisywany jest także w leczeniu wzmożonego napięcia mięśni w różnych chorobach neurologicznych np. w stwardnieniu rozsianym. Lek występuje w formie kapsułek oraz tabletek w ilościach 10 oraz 30 sztuk. Pełny skład 1 tabletki Sirdaludu zawiera:

1.    4 mg tyzanidyny w postaci chlorowodorku 
2.    Krzemionka koloidalna bezwodna
3.    Kwas stearynowy 
4.    Celuloza mikrokrystaliczna
5.    Laktoza bezwodna

Z kolei 1 kapsułka Sirdaludu MR zawiera: 

1.    6 mg tyzanidyny w postaci chlorowodorku 
2.    Etyloceluloza
3.    Szelak
4.    Talk
5.    Skrobia kukurydziana
6.    Sacharoza
7.    Tytanu dwutlenek 
8.    Żelatyna
9.    Żelaza tlenek czarny
10.    Amonowy wodorotlenek 

Wskazania do stosowania Sirdaludu

Tabletki lub kapsułki Sirdaludu zaleca się pacjentom z nasilonym napięciem mięśniowym, które towarzyszą chorobom neurologicznym, takim jak: 

1.    Przewlekłe choroby rdzenia kręgowego
2.    Choroby zwyrodnieniowe rdzenia kręgowego
3.    Stwardnienie rozsiane 
4.    Mózgowe porażenie dziecięce (u dorosłych)
5.    Stan po udarze mózgu 

Ponadto lek stosowany jest także przy bolesnych skurczach mięśni, których przyczynami są między innymi: 

1.    Statyczne lub czynnościowe schorzenia kręgosłupa
2.    Stan po zabiegu chirurgicznym

Każdorazowo to lekarz decyduje o tym, czy podanie Sirdaludu jest konieczne w danej sytuacji. 

Przeciwwskazania do stosowania

Niektóre stany stanowią przeciwwskazanie do stosowania leku. Wśród nich wymienia się między innymi: 

1.    Nadwrażliwość pacjenta na którykolwiek składnik, który znajduje się w preparacie 
2.    Znaczne, trwałe podwyższenie aktywności aminotransferaz
3.    Ciężkie zaburzenia czynności wątroby 
4.    Jednoczesne przyjmowanie silnych inhibitorów CYP1A2 – podczas terapii skojarzonej mogą wystąpić ciężkie skutki uboczne. 

Każdorazowo przed zastosowaniem u siebie leku, należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Dawkowanie 

O dawkowaniu każdorazowo decyzję podejmuje lekarz, który zamierza zapisać pacjentowi Sirdalud. Czas terapii jest określany przez lekarza prowadzącego, więc nie można jednoznacznie stwierdzić, jak długo należy stosować lek. Jego dawka również jest uzależniona od stanu pacjenta, a także występujących dolegliwości, z którymi dokładnie się mierzy. Zupełnie inną dawkę lekarz zapisze przy schorzeniach kręgosłupa, a jeszcze inną przy udarze mózgu. Zazwyczaj zapisuje się jednak stosowanie leku 3 razy na dobę w dawce od 2 do 4 mg. W cięższych przypadkach możliwe jest dodanie kolejnej dawki przed snem. 
Lek może być dzielony oraz można przyjmować go niezależnie od posiłków. 

Skutki uboczne stosowania Sirdaludu 

Jak w przypadku większości leków, tak również i przy przyjmowaniu Sirdaludu, mogą wystąpić skutki uboczne. Często występujące to między innymi senność, uczucie zmęczenia, zawroty głowy czy suchość błony śluzowej jamy ustnej. W przypadku stosowania większych dawek mogą wystąpić również inne skutki uboczne np. osłabienie mięśni, bezsenność, zaburzenia mowy, omamy czy zaburzenia funkcji wątroby. 
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych należy bezzwłocznie zaprzestać stosowania preparatu oraz zgłosić się do lekarza w celu zmiany leku. 

Cena Sirdaludu 

Cena preparatu różni się w zależności od tego, jaką ilość tabletek lub kapsułek zamierzamy kupić. Cena waha się od 15 do 30 złotych. Oczywiście cena będzie również zależna od tego, w jakiej aptece zamierzamy dokonać zakupu. Lek w tabletkach nie podlega refundacji, a częściowej refundacji podlegają jedynie kapsułki Sirdalud MR w opakowaniu zawierającym po 30 sztuk. Pacjenci, którzy cierpią na stwardnienie rozsiane, mogą kupić lek za 30% ceny. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą