- Strona główna
- Blog
- Skudexa. Co to za lek? Cena, refundacja, recepta
Skudexa. Co to za lek? Cena, refundacja, recepta
przez redakcja HaloMed
28.10.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Skudexa jest lekiem przeciwbólowym, który można wykupić jedynie po uzyskaniu na niego recepty. Zawiera dwie substancje czynne, które mają idealnie celować w ból i go niwelować. Lek ten można kupić w dwóch rozmiarach opakowań – po 10 oraz 20 tabletek powlekanych. Lek ten przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania i stosuje się go u osób dorosłych. Jakie jest dawkowanie, cena oraz przeciwwskazania do stosowania tego leku?
Skudexa – co to za lek?
Skudexa jest lekiem przeciwbólowym, który wydaje się jedynie na receptę. Zawiera w sobie dwie substancje czynne – deksketoprofen oraz tramadol. Pierwsza z substancji to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który ma za zadanie zmniejszyć aktywność cyklooksygenazy oraz obniżyć syntezę prostaglandyn. Maksymalne stężenie występuje do godziny po zażyciu tabletki. Druga substancja czynna – tramadol – jest opioidowym lekiem przeciwbólowym, który wywiera wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, czyli działa na komórki nerwowe w rdzeniu komórkowym i mózgu. Obie substancje mogą być przyjmowane jednocześnie, a razem są świetne w uśmierzaniu bólu.
1 tabletka zawiera:
1. 75 mg chlorowodorku tramadolu
2. 25 mg deksketoprofenu
3. Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, sodu stearylofumaran, krzemionka koloidalna bezwodna.
4. Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu E 171, makrogol 3350, talk.
Tabletki dostępne są w opakowaniach po 10 oraz po 20 tabletek powlekanych.
Wskazania do stosowania Skudexy
Skudexa jest lekiem, który zapisuje się na ostry ból objawowy (nie ma znaczenia, gdzie dokładnie usytuowany jest ten ból). Jest to lek, który stosowany może być krótkotrwale, więc niekoniecznie lekarz zdecyduje się na zapisanie leku w przypadku np. bólu głowy (chyba, że inne preparaty w tym przypadku nie zdały egzaminu, a bóle głowy są dokuczliwe i pojawiają się często). Tak naprawdę to lekarz oceni, czy Skudexa w danym przypadku, z jakim zgłasza się pacjent, jest lekiem odpowiednim do zastosowania.
Przeciwwskazania do stosowania Skudexy
Skudexa to lek, który nie może być stosowany w kilku przypadkach, które wymieniono m.in. w ulotce, która dołączona jest do opakowania. Na liście znajduje się szereg schorzeń i przeciwwskazań, które uniemożliwiają stosowanie Skudexy i są to między innymi:
1. Nadwrażliwość pacjenta na którykolwiek ze składników zawartych w leku,
2. Okres ciąży oraz karmienia piersią
3. Wiek poniżej 18 lat
4. Trudności z oddychaniem
5. Padaczka lub napady padaczkowe
6. Ciężka niewydolność serca
7. Skłonność do krwawień lub problemy z krzepnięciem
8. Przewlekły stan zapalny jelit
9. Problemy z trawieniem
10. Ciężka niewydolność wątroby
Przeciwwskazań jest znacznie więcej, dlatego każdorazowo należy zapoznać się z ulotką, która dołączona jest do opakowania leku.
Skudexa — dawkowanie
Lek Skudexa przede wszystkim powinien być przyjmowany do pół godziny przed jedzeniem, ponieważ posiłki sprawiają, że wchłanianie preparatu jest opóźnione. Tabletkę należy popić odrobiną wody. Najczęściej lekarze zapisują dawkowanie w wysokości jednej tabletki na dzień. Maksymalna dawka dobowa to 3 tabletki przyjmowane co osiem godzin. O dawce zadecyduje jednak lekarz i należy bezwzględnie się do niej stosować. Czas leczenia powinien być z kolei jak najkrótszy – maksymalnie powinno przyjmować się Skudexę przez pięć dni. Jeśli lek nie wykazuje takiego działania, jakie jest spodziewane – powinno się zadecydować o przejściu na inny preparat.
Skutki uboczne przyjmowania Skudexy
Skudexa, jak wiele innych leków, może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Niektóre z nich mogą być faktycznym zagrożeniem dla pacjenta, dlatego należy bardzo wnikliwie obserwować swój stan podczas przyjmowania leku. Jeśli zauważymy u siebie wystąpienie jakichkolwiek dolegliwości, co skorelowane jest z przyjmowaniem leku, powinniśmy go natychmiastowo odstawić i zgłosić się do lekarza po pomoc. Niektóre ze skutków ubocznych, jakie mogą pojawić się podczas przyjmowania Skudexy to między innymi:
1. Nudności
2. Zawroty głowy
3. Bóle brzucha
4. Zmęczenie
5. Zaparcia
6. Wymioty
7. Biegunka
8. Senność
9. Nadmierna potliwość
10. Reakcje alergiczne (w tym przypadku szczególnie szybko powinniśmy zgłosić się do lekarza).
11. Nerwowość
12. Uczucie gorączki
13. Krew w moczu
14. Świszczący oddech
To tylko niektóre z możliwych skutków ubocznych, a aby poznać wszystkie – należy przeczytać ulotkę przed przystąpieniem do przyjmowania leku.
Skudexa – cena
Średnia cena Skudexy to około 25-40 złotych, a wszystko to zależy od wielkości opakowania oraz miejsca, w którym zamierzamy dokonać zakupu leku. Co istotne – Skudexa jest lekiem, który na ten moment nie ma żadnych refundowanych opakowań, co oznacza, że pacjent musi zapłacić za każde opakowanie pełną kwotę.
-
Autor: P.S.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły