Mounjaro - co to za lek? Ceny, recepta, wskazania do stosowania

przez redakcja HaloMed

23.10.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Mounjaro jest lekiem, który stosowany jest do leczenia cukrzycy typu 2. Często wykorzystuje się również u pacjentów z otyłością lub nadwagą. Lek występuje w formie roztworu do wstrzykiwań. Substancją czynną, która znajduje się w preparacie, jest tirzepatyd. Lek wpływa na kontrolę apetytu, co często ułatwia spożywanie mniejszej ilości pokarmu, co pośrednio wpływa na zmniejszenie masy ciała. W jaki sposób należy stosować u siebie roztwór, a także jakie są bezwzględne przeciwwskazania do używania leku? 

Mounjaro – co to za lek? 

Chociaż w tym momencie lekiem na cukrzycę typu 2 (oraz na otyłość), o którym mówi się najczęściej, jest Ozempic – to równie często lekarze zapisują swoim pacjentom właśnie Mounjaro, który wykazuje podobne właściwości. Jego substancją czynną jest tirzepatyd, a lek podaje się w formie zastrzyku. Najczęściej lek zapisuje się u osób dorosłych z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2 jako uzupełnienie diety oraz ćwiczeń fizycznych, kiedy stosowanie metforminy uważa się za niewłaściwe z powodu przeciwwskazań lub nietolerancji. 
Każdy wstrzykiwacz napełniony zawiera:

1.    5 mg tirzepatydu w 0,5 ml roztworu 
2.    Sodu fosforan dwuasadowy siedmiowodny 
3.    Sodu chlorek
4.    Kwas chlorowodorowy stężony
5.    Sodu wodorotlenek (do regulacji pH)
6.    Woda do wstrzykiwań 

Wskazania do stosowania Mounjaro 

Lek Mounjaro lekarze zapisują w przypadku: 

1.    Leczenia cukrzycy typu 2 jako uzupełnienie diety oraz ćwiczeń fizycznych 
2.    Kiedy stosowanie metforminy jest niemożliwe
3.    W kontroli masy ciała – przy otyłości oraz nadwadze 

Każdorazowo decyzję o tym, czy wskazane jest stosowanie leku, podejmuje lekarz prowadzący dany przypadek. To on będzie decydował o tym, czy warto zastosować u danego pacjenta ten lek – biorąc pod uwagę stan pacjenta, jego wyniki badań oraz przeprowadzony z nim wywiad. 

Przeciwwskazania do stosowania leku Mounjaro 

Przede wszystkim preparatu nie należy stosować w przypadku: 

1.    Alergii lub nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu
2.    Ciąży oraz okresu karmienia piersią 
3.    U dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia 

Lekarz indywidualnie oceni ryzyko stosowania leku u pacjenta i podejmie najlepszą możliwą decyzję. 

Dawkowanie leku Mounjaro 

Ten lek należy stosować bezwzględnie zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Każdy wstrzykiwacz lub fiolka zawiera jedną dawkę leku. Jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej, należy stosować lek w schemacie: dawka początkowa 2,5 mg podawana raz na tydzień przez 4 tygodnie, a następnie zwiększenie dawki do 5 mg raz na tydzień. Oczywiście możliwe jest znaczne zwiększenie dawki, jeśli podane wyżej nie przynoszą pożądanego rezultatu. 
W przypadku stosowania innych leków dawka Mounjaro może być zupełnie inna. W trakcie terapii najważniejsze jest, aby pacjent kontrolował stężenie glukozy we krwi, żeby w razie jakichkolwiek przypadków móc odpowiednio reagować wraz z lekarzem. 
Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłków, a dzień podania leku w każdym tygodniu powinien być taki sam. Należy wstrzykiwać preparat podskórnie w okolicach brzucha, ramienia lub uda. 
Nie należy zwiększać dawki samodzielnie ani nie należy pomijać żadnej z dawek – w przypadku wystąpienia takiego problemu, należy zgłosić się do lekarza. 
Nie można samodzielnie przerywać podawania leku, ponieważ stężenie glukozy we krwi może drastycznie wzrosnąć po odstawieniu. 

Skutki uboczne Mounjaro

Jak każdy lek – również lek Mounjaro wykazuje szereg skutków ubocznych. Jedne z nich występują rzadko, a inne zdarzają się często. Są to między innymi: 

1.    Zapalenie trzustki, 
2.    Nudności
3.    Biegunka
4.    Hipoglikemia
5.    Zawroty głowy
6.    Niskie ciśnienie krwi
7.    Bóle brzucha
8.    Wymioty
9.    Wzdęcia
10.    Zaparcia
11.    Przyspieszone tętno

Przed zastosowaniem u siebie Mounjaro – należy zapoznać się z receptą, która dołączona jest do opakowania. Jeśli u pacjenta pojawią się jakiekolwiek działania niepożądane albo/i objawy alergii – należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu uzyskania profesjonalnej pomocy medycznej.

Cena leku Mounjaro 

Cena preparatu jest uzależniona od miejsca zakupu oraz dokładnej dawki. Średnia cena leku w Polsce to około 300 złotych, ale w wielu miejscach może kosztować nawet do 500 złotych. Lek Mounjaro nie jest obecnie refundowany, co oznacza, że każdy pacjent musi zapłacić za niego pełną cenę. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą