Ketrel. Co to za lek? Cena, recepta, dawkowanie

przez redakcja HaloMed

28.10.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Ketrel to lek przeciwpsychotyczny, który psychiatrzy zapisują pacjentom w celu leczenia schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej oraz depresji. Lek ten wydawany jest jedynie na receptę, a na rynku dostępne są różne wielkości opakowań – opakowania po 30, 60 oraz 120 tabletek. Na rynku są również dostępne różne dawki podanego leku – w wysokości 25, 100 oraz 200 mg. Kiedy dokładnie lekarze decydują się na zapisanie wymienionego wyżej leku? Jakie dawki są w tym przypadku optymalne? Najważniejsze informacje o leku Ketrel można znaleźć poniżej. 

Ketrel – co to za lek? 

Ketrel jest lekiem, który stosuje się w leczeniu schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej oraz depresji. Na rynku dostępne są różne dawki – 25, 100 oraz 200 mg – oraz różne wielkości opakowań – po 30, 60 oraz 120 tabletek. W preparacie substancją czynną jest kwetiapina w postaci fumaranu. Jest ona klasyfikowana jako atypowy lek przeciwpsychotyczny. Lek działa bardzo szybko oraz dobrze się wchłania, co jest jego ogromną zaletą. 1 tabletka Ketrl 25 mg zawiera: 

1.    25 mg kwetiapiny (analogicznie 1 tabletka Ketrel 100 mg zawiera 100 mg kwetiapiny, a 200 mg – 200 mg kwetiapiny)
2.    Celuloza mikrokrystaliczna
3.    Wapnia wodorofosforan bezwodny 
4.    Laktoza jednowodna
5.    Kopowidon
6.    Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A)
7.    Krzemionka koloidalna bezwodna
8.    Magnezu stearynian
9.    Otoczka Opasdry HP White 
10.    Lak żółcieni pomarańczowej (25 mg, ponieważ w tabletkach 100 mg – lak żółcieni chinolinowej). 

Lek wydawany jest jedynie na receptę. 

Wskazania do stosowania Ketrelu 

Ketrel ma bardzo szerokie zastosowanie w psychiatrii. Specjaliści często zapisują Ketrel podczas:

1.    Terapii schizofrenii
2.    Epizodów maniakalnych, które charakteryzują się umiarkowanym lub silnym nasileniem, do których dochodzi podczas choroby afektywnej dwubiegunowej
3.    Zapobiegania nawrotom choroby dwubiegunowej
4.    Stanów depresyjnych 

Każdorazowo to lekarz podejmie decyzję o tym, czy w danym przypadku lek jest odpowiedni na problem określonego pacjenta. Każdy bowiem jest inny i będzie potrzebował innego podejścia, a co za tym idzie – może potrzebować różnych środków. 

Przeciwwskazania 

Mimo tego, że jest lekiem bardzo skutecznym, nie każdy będzie mógł stosować u siebie ten środek. Najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku. Ponadto innymi przeciwwskazaniami są: 

1.    Stosowanie inhibitorów izoenzymu CYP3A4 cytochromu P450, takich jak inhibitory proteazy stosowane w leczeniu HIV, leki przecwgrzybicze z grupy azoli, erytromycyna, klarytromycyna i nefazodon. 

2. Stosowanie podczas ciąży i karmienia piersią to coś, co należy omówić ze swoim lekarzem prowadzącym. Jednak zarówno w jednym, jak i drugim stanie – lekarze nie zalecają przyjmowania tabletek Ketrelu. 

Warto dokładnie zapoznać się z ulotką, która dołączona jest do opakowania, aby mieć jak najlepszą wiedzę na temat przeciwwskazań i by wiedzieć, czy nie dotyczą one naszego przypadku. 

Dawkowanie Ketrelu 

Dawkowanie Ketrelu uzależnione jest od zaleceń lekarza, który prowadzi danego pacjenta. Uwzględni on z pewnością stan pacjenta, dokładną przyczynę, dla której rozpoczęto leczenie oraz nasilenie objawów. Początkowo należy rozpoczynać od małych dawek, a potem stopniowo je zwiększać – tak, aby dojść do pożądanej ilości. Dobowa dawka może być modyfikowana w przedziale od 150 do 750 mg. Preparat należy przyjmować przynajmniej dwa razy na dobę, w dawkach odpowiednio podzielonych. Również o długości terapii decyduje lekarz. 
Nie należy samodzielnie zwiększać lub zmniejszać ilości przyjmowanych leków. Powinno się bezwzględnie stosować do zaleceń psychiatry. 

Skutki uboczne 

Preparat ten, jak każdy inny farmaceutyk, może wywoływać u niektórych pacjentów wystąpienie skutków ubocznych. Ich nasilenie oraz częstotliwość są zależne od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Wśród najczęściej występujących działań niepożądanych wymienia się: 

1.    Zawroty oraz bóle głowy 
2.    Suchość w jamie ustnej 
3.    Senność oraz koszmary senne
4.    Omdlenia 
5.    Zaburzenia widzenia
6.    Zapalenie błony śluzowej nosa
7.    Istotne zwiększenie poziomu glukozy we krwi
8.    Obrzęki oraz tycie 

Niektóre z nich występują rzadko, a inne znacznie częściej. To, co najważniejsze – w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek reakcji alergicznej, należy natychmiastowo zgłosić się do lekarza w celu uzyskania niezbędnej pomocy medycznej. Być może będzie konieczne zmienienie preparatu.

Warto pamiętać o tym, że preparat istotnie wpływa na zdolności psychomotoryczne pacjenta, w związku z czym w trakcie terapii nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn w ruchu. 

Ketrel – cena preparatu 

Cena Ketrelu jest uzależniona od dawki oraz ilości tabletek, które znajdują się w opakowaniu. Znaczenie w cenie ma również to, gdzie dokładnie kupimy leki – ceny między aptekami mogą się znacznie różnić. Szacuje się, że średnie ceny Ketrelu wahają się od 15 do nawet 100 złotych. W przypadku Ketrelu – występuje możliwość skorzystania z refundacji. Ketrel ma 14 opakowań refundowanych. Poziomy odpłatności, które dostępne są dla leku to: 100%, ryczałt, lek bezpłatny dla seniorów. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą